Polki chcą pracować za granicą

Ponad połowa Polek jest gotowa do pracy za granicą, jeśli otrzyma atrakcyjną i satysfakcjonującą ofertę. Najczęściej wskazywanymi kierunkami potencjalnej emigracji zarobkowej są Niemcy i Wielka Brytania. Polki wyjeżdżają za granicę nie tylko ze względów finansowych, ważne są dla nich również czynniki emocjonalne. Ankietowane chcą poznawać świat i dokonywać zmian w swoim dotychczasowym życiu, a także spędzać urlop i wypoczywać poza Polską – takie dane wynikają z przeprowadzonego raportu pt. „Kobiety na emigracji zarobkowej”.

praca za granicą

Z jakich powodów Polki decydują się na pracę za granicą? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Promedica24 na pierwszym miejscu znajdują się kwestie finansowe. Ponad połowa badanych Polek (52%), które potencjalnie są gotowe do wyjazdu, twierdzi, że za granicą zarobki są większe niż w Polsce i to je przekonuje do wyjazdu. Ten powód emigracji jest szczególnie istotny dla Polek w wieku do 35 roku życia. Pracą za granicą są zainteresowane zarówno Polki z małych miejscowości i wsi, jak i dużych miast powyżej 200 tys. mieszkańców.

Polki skłonne do podjęcia pracy za granicą wskazują na trzy, ich zdaniem atrakcyjne kierunki. Największym zainteresowaniem cieszą się wciąż wyjazdy do Niemiec i Wielkiej Brytanii, aż 45% ankietowanych wskazało na obydwa te kraje. Na kolejnym miejscu są Stany Zjednoczone (35%), Holandia, Włochy i Norwegia. Odpowiedzi respondentek są potwierdzeniem tendencji, którą obserwujemy od kliku lat, wyjazdy do naszych zachodnich sąsiadów wciąż są najpopularniejsze. W tych Państwach można liczyć przede wszystkim na wyższe zarobki. Nie bez znaczenia jest również możliwość zdobycia doświadczenia, poznania nowych ludzi oraz miejsc. Jak wynika z przeprowadzonego badania respondentki, które decydują się na wyjazd wskazują, że praca za granicą pozwala podnieść ich umiejętności językowe. Warto zaznaczyć, że jednocześnie bariera językowa jest jednym z powodów, który zniechęca Polki do wyjazdu za granicę.

Ankietowane zapytano  również o źródła informacji dotyczące możliwości podjęcia pracy za granicą. Okazuje się, że rekomendacje bliskich i znajomych są istotne dla respondentek. Takim podpowiedziom szczególnie ufają kobiety w starszym wieku, pochodzące z małych miast. Prawie 30% osób szuka pracy za granicą korzystając z usług firm pośredniczących, przez agencje pracy.

„W szukaniu pracy poza granicami kraju niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu i wybranie sprawdzonej oferty. Na rynku mamy obecnie wiele zagranicznych ofert, dlatego łatwo jest popełnić błąd przy wyborze i narazić się na współpracę z nieuczciwym pracodawcą. Wyjazd za granicę na własną rękę, zwłaszcza za pierwszym razem jest ryzykowny. Ważne jest nawiązanie współpracy ze sprawdzoną agencją pośrednictwa pracy” – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu, Promedica24.

Zatem na co należy zwracać uwagę planując wyjazd do pracy za granicę? Według Promedica24 najważniejsze zasady związane z pracą za granicą można podsumować w kilku punktach. Pierwszą kwestią jest podpisanie umowy, ponieważ to dowód legalności zatrudnienia. Równie ważne jest sprawdzenie oferty, zakresu obowiązków na miejscu oraz warunków zatrudnienia. Koniecznie należy zweryfikować wiarygodność pracodawcy, który wstawia ofertę pracy. O legalnym pośredniku możemy znaleźć dużo informacji, chociażby w internecie. Osoba szukająca pracy nie powinna płacić prowizji za jej znalezienie. Pośrednik organizujący wyjazd, nie może się jej domagać, zwłaszcza przed wykonaniem pracy.

Jakie czynniki są dla Polek ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze potencjalnego pracodawcy? Bez wątpienia poziom zarobków jest podstawowym kryterium, szczególnie dla kobiet w wieku 45-60 lat, ponieważ aż 61% z nich wskazała ten czynnik na pozycji pierwszej. Innym kryterium jest zakres obowiązków dostosowany do kompetencji pracownika. To wynika z naturalnej skłonności by być dobrze dopasowanym do swojego stanowiska i robić to co jest zgodne z własnymi preferencjami i nabytym doświadczeniem. Coraz częściej potencjalni kandydaci do pracy zwracają uwagę na elastyczność zatrudnienia, rozumianą jako możliwość nie tylko pracy z domu, ale też wykonywanie pracy w określonym terminie: dni tygodnia, godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Możliwość ta jest szczególnie ważna dla Polek po 60 roku życia, ale też dla młodych osób, przed trzydziestką.

Metodologia badania

Celem badania było określenie jak duża grupa kobiet decyduje się na pracę za granicą i jakie są powody podejmowania takich decyzji. Badanie zostało zrealizowane w dniach 10-14.09.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1262 ankiet z kobietami powyżej 18 roku życia.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.