Polacy wcale nie pracują tak dużo

Polacy pracują tylko cztery godziny tygodniowo dłużej od Duńczyków, którzy to spośród Europejczyków w pracy spędzają czasu najmniej. Niestety z wysokością wynagrodzeń przez nas otrzymywanych nie jest już tak dobrze.

bb0261

W 2014 r. w ciągu tygodnia pracowaliśmy przeciętnie 42,4 godz., a nasze średnie miesięczne zarobki wynosiły równowartość 634 euro netto – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. „Jeśli chodzi o czas pracy, wypadamy dobrze na tle krajów Europy, ponieważ tygodniowo pracujemy tylko cztery godziny dłużej od Duńczyków. Gorzej wygląda kwestia wynagrodzeń – Polska mieści się w środku europejskiej stawki. Jednak pod względem wzrostu płac nadal pozostajemy liderem wśród krajów unijnych z byłego bloku wschodniego” – mówi serwisowi infoWire.pl Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.

Najwięcej w Europie pracują mieszkańcy Turcji (51,4 godz. na tydzień). Długi czas pracy nie przekłada się na zarobki Turków – ich średnia miesięczna pensja to równowartość 590 euro netto. Jest to jeden z najniższych wyników wśród Europejczyków.

Po przeciwnej stronie znajdują się obywatele krajów skandynawskich, w których wynagrodzenia są wysokie, a tygodniowy czas pracy często nie przekracza 40 godz. Najkrócej na Starym Kontynencie pracują Duńczycy – przeciętnie 38,8 godz. w tygodniu, za co otrzymują na miesiąc średnio równowartość 2 752 euro netto. Stosunkowo niedługi tydzień pracy mają również Norwegowie (39,1 godz.) oraz Finowie (40 godz.). Ci pierwsi zarabiają miesięcznie średnio równowartość 3 850 euro netto, ci drudzy – 2 480 euro netto.

[infoWire.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.