Polacy pesymistycznie widzą swoją emeryturę

Zły stan zdrowia, ubóstwo i brak bezpieczeństwa – tak Polacy widzą swoją przyszłą emeryturę – wynika z badania przeprowadzonego przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aegon. Polacy są największymi pesymistami spośród 12 społeczeństw, które wzięły udział w badaniu.

Aegon PTE przeprowadził badanie w 12 krajach świata. Polska na tym tle wypada negatywnie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Hadyś, członek zarządu Aegon PTE. – Wprawdzie około połowa respondentów kojarzy emeryturę z czasem wolnym, ale taki sam odsetek również kojarzy ją z byciem w złym stanie zdrowia, byciem osobą niespełnioną i niezadowoloną. Jedna trzecia Polaków uważa, że na emeryturze będzie biedna.

Badanie pokazuje, że ponad dwie trzecie Polaków nie ma alternatywnego planu emerytalnego, chociaż niemal połowa (47 proc.) emerytów przechodzi na emeryturę wcześniej niż planowała, 70 proc. osób pracujących nie posiada alternatywnego planu zabezpieczenia finansowego na taką ewentualność.

Sytuacja emerytalna w Polsce uległa pogorszeniu, indeks przygotowania emerytalnego pokazuje spadek Polski z 4,96 na 4,63 w 10-punktowej skali.

Nasze przygotowanie do emerytury jest gorsze w porównaniu z raportem z poprzedniego roku – mówi Marcin Hadyś. – Najbardziej optymistycznie na emeryturę patrzą Niemcy, Chińczycy i Amerykanie.

Raport pokazuje, że Polacy, spośród 12 ankietowanych nacji, najbardziej sceptycznie oceniają prawdopodobieństwo utrzymania dotychczasowego stylu życia na emeryturze. 81 proc. badanych Polaków uważa, że na emeryturze nie będzie w stanie utrzymać satysfakcjonującego poziomu życia, tylko 1 proc. ankietowanych jest pewna, że taki poziom utrzyma po przejściu na emeryturę.

Mimo sceptycyzmu i niepewności co do przyszłości na emeryturze, 61 proc. Polaków nie posiada żadnego planu, jak będzie wyglądać ich finansowa przyszłość po zakończeniu kariery zawodowej.

Dwie trzecie ankietowanych nie wie, jakimi środkami finansowych będzie dysponować na emeryturze, nie planują tego. Miejsce na gromadzenie oszczędności dla nich coraz bardziej się kurczy. Około połowa badanych oczekuje, że będzie musiało kogoś utrzymywać, a jedna trzecia badanych oczekuje, że będzie takiego wsparcia potrzebowała w trakcie przebywania na emeryturze – stwierdza Marcin Hadyś.

68 proc. Polaków podkreśla, że do oszczędzania na emeryturze mogłaby ich zmotywować podwyżka wynagrodzenia, a 43 proc. – większe ulgi podatkowe dla produktów emerytalnych.

Raport o gotowości emerytalnej Polaków 2013 zrealizowano za pomocą ankiety on-line oraz wywiadów w terenie w styczniu i lutym br.

[Newseria.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.