Polacy nie znają się na finansach

Tylko co trzeci Polak twierdzi, że zna się na finansach. Nie potrafimy analizować warunków i kosztów kredytów. Kto jest temu winien? Uważamy, że to szkoła nie dała odpowiedniego przygotowania przyszłym klientom banków. W Bankier.pl publikujemy wyniki badania towarzyszącego tegorocznemu Dniu bez Długów.

71% badanych jest zdania, że brak wiedzy finansowej w codziennym życiu niesie ze sobą odczuwalne konsekwencje i prowadzi do popadania w długi – wynika z właśnie opublikowanego raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Grupy Kruk. Badanie zorganizowano z okazji kolejnej edycji Dnia bez Długów, którego partnerem jest portal finansowy Bankier.pl.

Tylko co czwarty Polak przyznaje, że potrafi samodzielnie przeanalizować warunki i koszty udzielanego mu kredytu. Podobnie niewielka grupa rozumie treść umów produktów finansowych – pożyczek, ubezpieczeń czy kont. Tylko 27 % osób wie, jak postępować, gdy pojawiają się problemy z opłaceniem rachunków lub spłatą długu na czas. Ogólna wiedza Polaków o finansach – w przekonaniu większości z nich – ma niewiele wspólnego ze świadomym zarządzaniem domowym budżetem. Sprowadza się raczej do tego, by co miesiąc związać koniec z końcem.

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że niski poziom wiedzy o finansach jest przyczyną realnych problemów w codziennym życiu. W najlepszym przypadku prowadzi do nieumiejętności oszczędzania czy reklamowania wadliwych produktów. To, że nie rozumiemy istoty i działania wielu produktów finansowych, powoduje, że podpisujemy umowy bez świadomości ich konsekwencji, po czym wydajemy pieniądze nieracjonalnie albo – w najgorszym razie – wpadamy w długi.

Jaka wiedza przyda się najbardziej i od czego zacząć finansowe korepetycje? Na takie pytania odpowiadali na krótko przed Dniem bez Długów czytelnicy Bankier.pl. Z odpowiedzi udzielonych przez internautów wynika, że najważniejszym zagadnieniem edukacji finansowej w polskich realiach powinno być zarządzanie domowym budżetem (46%).

Więcej: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-nie-znaja-sie-na-finansach-Tak-rodza-sie-dlugi-2986152.html.

[media.bankier.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.