Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości

Suma aktywów polskich gospodarstw domowych wynosi prawie 2 bln zł. Zobowiązania zamykają się w kwocie ok. 701,5 mld zł. Na czysto pozostaje ok. 1,3 mld zł. Strumień dodatkowej gotówki coraz częściej zasila budżety rodzin o przeciętnych dochodach.  Wspomniany trend zachęca do podejmowania prób zagospodarowania finansowej nadwyżki. W jaki sposób Polacy inwestują? Z danych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami wynika, że nieco ponad 50 proc.  inwestujących Polaków wybrało nieruchomości, by ulokować swój kapitał. Do inwestowania w nieruchomości skłania przede wszystkim niewielkie oprocentowanie lokat bankowych. Dla deweloperów to bardzo dobra informacja – prawdopodobnie i ten rok większość firm z tej branży zaliczy do udanych.

nieruchomości

Według analiz dokonanych przez ekspertów Home Brokera i portalu Domiporta.pl przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi 5,28 proc. W najbardziej atrakcyjnych pod tym względem miastach zarobić można średnio 6 i więcej procent. Na  szczycie listy inwestycyjnej, na rynku nieruchomości, oprócz Warszawy znajdują się m.in. Poznań, Trójmiasto, a także Wrocław.

Boom inwestycyjny we Wrocławiu

Wrocław od co najmniej kilku lat przezywa boom inwestycyjny. W stolicy Dolnego Śląska swoje przedstawicielstwa lokuje coraz więcej dużych firm z sektora IT i doradztwa finansowo-inwestycyjnego. Dla specjalistów z tych branż oznacza to możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy. Coraz wyższy poziom wynagrodzeń wpływa na powstanie pokaźnych nadwyżek finansowych. Podobnie jak w innych regionach Polski, jedną z najbardziej popularnych inwestycji jest tutaj zakup nieruchomości.

Duża część lokali, które sprzedajemy na osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova  jest nabywana w celach inwestycyjnych, głównie ze względu na atrakcyjną lokalizację projektu oraz jego loftowy charakter – stwierdza Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży, RED Real Estate Development. Wrocław jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Miasto rozwija się dynamicznie, powstają liczne firmy, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów z sektora IT, finansów, rachunkowości. Ci ludzie, dzięki wysokim zarobkom, nakręcają koniunkturę sprzedażową w segmencie premium.

Wrocław dobry na wszystko

Kolejnym czynnikiem, który zachęca do inwestowania w nieruchomości w tej części Polski jest napływ ludzi spoza Wrocławia. Są to głównie studenci, a także osoby, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska w poszukiwaniu pracy.

We Wrocławiu studiuje ponad 100 tys. osób. Większość z nich po ukończeniu nauki podejmuje pracę we Wrocławiu, ewentualnie w okolicach miasta – mówi Teresa Witkowska. Dla deweloperów oznacza to ciągły napływ nowej klienteli zainteresowanej wynajmem, a w dalszej perspektywie zakupem własnego mieszkania. Dzięki temu mamy do czynienia ze stałym trendem, który stabilizuje sytuację na rynku nieruchomościowym. Z oczywistych względów ułatwia to deweloperom podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Najłatwiej wynająć mieszkanie we Wrocławiu

Polacy coraz chętniej wynajmują też mieszkania, co powoduje, że ich właścicielom coraz łatwiej znaleźć najemców. Jak pokazują dane Grupy Mzuri, w  2017 r. najłatwiej było wynająć lokatorom mieszkanie we Wrocławiu – tu średni poziom pustostanów wynosi 1,1 proc. w skali roku, czyli zaledwie 4 dni.

Rynek wynajmu mieszkań jest bardzo zróżnicowany. Studenci poszukują zazwyczaj tańszych lokali, dobrze skomunikowanych z miastem. Zdecydowanie inne oczekiwania mają osoby które pracują czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ci ludzie coraz częściej poszukują lokali o podwyższonym standardzie.

Inwestycje premium coraz atrakcyjniejsze dla nabywców

Inwestorzy coraz chętniej kupują mieszkania o podwyższonym standardzie. Większy koszt zakupu  rekompensuje najwyższa jakość zastosowanych materiałów, a także aranżacje wnętrz dopasowane do indywidualnych upodobań poszczególnych klientów. Równie istotne znaczenie ma wygląd budynków, wkomponowanych w kontekst architektoniczny, który tworzy historyczna zabudowa. Między innymi takie kryteria spełnia inwestycja Nowa Papiernia na Przedmieściu Oławskim. Projekt osiedla zakładał rewitalizację oraz adaptację budynków dawnej fabryki papieru na klimatyczne lofty oraz budowę nowych budynków mieszkalnych nawiązujące stylem do historycznego charakteru obiektu. W ramach projektu powstaje także rekonstrukcja XIX-wiecznej Kamienicy Pod Pelikanem z 1861 roku, której zakończenie budowy planowane jest w lutym przyszłego roku.

Na rynku deweloperskim jest duża konkurencja, także w segmencie premium – stwierdza Teresa Witkowska. Klienci mieszkań o podwyższonym standardzie oczekują m.in. lokali o atrakcyjnym, przemyślanym rozkładzie pokoi z dużym tarasem i widokiem na panoramę miasta. Coraz częściej inwestorzy szukają też mieszkań „z duszą” – np. w kamienicach czy rewitalizowanych budynkach. To oczywiste, że deweloper, który chce pozyskać nabywców dysponujących największymi zasobami, musi zaproponować ofertę na najwyższym poziomie. Takie kryteria spełnia nasza wrocławska inwestycja – Nowa Papiernia.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.