Panika na GPW po zapowiedzi zmian w OFE

Reakcja inwestorów na reformę polskiego systemu emerytalnego oraz trend na światowych rynkach finansowych mocno daje się we znaki polskiej giełdzie, obligacjom i złotemu. WIG20 notuje największy spadek od września 2011 roku, mocno tracą banki notowane na warszawskim parkiecie. Redakcja Bankier.pl na żywo relacjonuje sytuację.

 – Inwestorzy po umiarkowanie spadkowym poranku zaczęli panicznie wyprzedawać akcje w czwartkowe popołudnie – taka reakcja nie powinna dziwić – komentuje Marcin Świerkot, analityk Bankier.pl.

– Reforma, która pozostawi „dobrowolność” w wyborze części składki, która dotychczas była zarządzana przez OFE, domyślnie pozostawiając jako wybór ZUS, na pewno znacząco uszczupli przypływ gotówki na polską giełdę. Obecne aktywa OFE, które stanowią około jedną piątą kapitalizacji giełdy, będą topnieć wraz z wypłatami kolejnych emerytur, a nowe składki będą trafiać już w większości do ZUS-u. Premier Donald Tusk oraz minister Jacek Rostowski, wybierając ten wariant reformy systemu emerytalnego, w krótkim terminie okaleczyli polską giełdę papierów wartościowych – dodaje Marcin Świerkot, analityk Bankier.pl.

– Rządowa propozycja reformy systemu emerytalnego jest mocno nietrafiona, gdyż zamiast dotknąć przywilejów emerytalnych, poprzez demontaż OFE osłabia potencjał wzrostowy polskiej gospodarki. Kapitał inwestowany na giełdzie to inwestycje oraz nowe miejsca pracy. Niestety rząd wybrał drogę na skróty, która w długiej perspektywie będzie ciążyła całej gospodarce – dodaje Piotr Lonczak, analityk Bankier.pl.

Więcej: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ostra-wyprzedaz-na-GPW-po-zmianach-w-OFE-2929990.html

[http://media.bankier.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.