Oszczędności Ukraińców topnieją nawet piętnastokrotnie – problemy z wymianą ukraińskiej hrywny na złotówki w kantorach

Kantory coraz częściej odmawiają wymiany ukraińskiej waluty. To efekt jej dużego napływu oraz równocześnie, ze względu na wojnę w Ukrainie, braku „popytu” na hrywnę. Potwierdzają to dane Tavex z ostatniego tygodnia – skup waluty UAH ukształtował się na poziomie 9 000 000 UAH, a sprzedaż osiągnęła jedynie 750 000 UAH. Część kantorów decyduje się skupować UAH, jednak robi to po o wiele niższym kursie – w ten sposób przywiezione oszczędności Ukraińców potrafią zmniejszyć się nawet dziesięcio- czy piętnastokrotnie. Jak w tej sytuacji można pomóc?

kurs-hrywny

Kantory odmawiają wymiany oszczędności

Zjawisko braku możliwość wymiany ukraińskiej hrywny na polskie złotówki nie jest oczywiste. W normalnych czasach nie ma z tym żadnego problemu – mając 1000 UAH udajemy się do kantoru i wychodzimy z niego z kwotą około 140 PLN. Jednak sytuacja zmienia się, gdy jednej z walut jest za dużo w kantorach, a nikt jej nie chce kupować. Takie zjawisko wystąpiło teraz – w czasie wojny – kiedy to wielu uchodźców pragnie wymienić swoje oszczędności w UAH, a z drugiej strony nie ma nabywców (np. turystów), którzy mogliby przejąć nadmiar waluty.

Zaistniała sytuacja z wymianą UAH to nietypowa i nieoczywista komplikacja. Uchodźcy chcą wymienić swoje oszczędności, aby móc żyć w Polsce. Niestety pojawia się coraz więcej historii, w których przychodzą oni do kantorów, w których spotykają się z odmową wymiany UAH na PLN lub mogą tego dokonać jedynie po bardzo niskim kursie w wysokości 1, 2 groszy. To pomniejsza ich oszczędności dziesięcio- czy nawet piętnastokrotnie – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Zjawisko potwierdzają dane firmy Tavex, która do tej pory wciąż skupuje ukraińską hrywnę oraz zachęca do tego innych. W ostatnim tygodniu skup waluty UAH wyniósł 9 000 000 UAH, a sprzedaż osiągnęła tylko 750 000 UAH. Pomimo zaangażowania wielu ludzi „dziura” pomiędzy kupnem a sprzedażą wciąż jest duża.

Tavex zachęca do pomocy

W celu pomocy firma zachęca wszystkich do kupna dowolnej ilości waluty, aby móc wciąż skupować ją od Ukraińców. Ustanowiony został jej sztywny kurs na poziomie 9 groszy za nabycie oraz sprzedaż UAH, czyli zniesiono tzw. spread. Cena 9 groszy za 1 UAH to także wartość poniżej historycznych minimów. Tavex nie zarabia na tych transakcjach.

Zachęcamy do tej nietypowej formy wsparcia narodu ukraińskiego – kupmy hrywnę! Poza pomocą humanitarną bardzo ważne jest, aby osoby, które już przyjechały do Polski z Ukrainy mogły skorzystać ze swoich oszczędności oraz rozpocząć w miarę „normalne” życie. Co możemy zrobić z ukraińską hrywną, którą kupimy w ramach pomocy? Miejmy nadzieję, że po zakończeniu konfliktu wydamy ją podczas wakacji we Lwowie, Odessie czy Kijowe i wówczas tymi wizytami pomożemy stanąć ludziom na nogi – podsumowuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

UAH można nabyć w placówkach firmy Tavex w Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz Wrocławiu, a także zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego. W drugiej opcji walutę można otrzymać kurierem bądź odebrać z wybranego punktu.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.