OFE nie zostaną zlikwidowane

Rządowy raport o OFE ujrzał wreszcie światło dzienne. Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowali go minister finansów Jacek Rostowski i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier Rostowski zaproponował trzy warianty dalszej przyszłości OFE.

Pierwsze poddane pod dyskusję rozwiązanie to likwidacja części obligacyjnej OFE. Ta część środków, które OFE nie maja prawa inwestować w akcje byłaby przeniesiona na subkonta ZUS.

Drugim wariantem jest dobrowolność. W tym wariancie osoby rozpoczynające pracę będą mogły wybierać do którego OFE chcą dołączać, jak obecnie. Brak takiej decyzji spowoduje, że jej składka będzie w całości trafiała do ZUS – powiedział Jacek Rostowski.

Trzeci wariant to dobrowolność plus składka. W tej sytuacji jak w poprzednim rozwiązaniu, ubezpieczony może przekazać do ZUS całość składki – 19,52%- albo przekazać cześć składki do ZUS – 17,52 % – czyli 2% by poszło do OFE, ale przy dodatkowym warunku, że ta osoba sama by dopłacała równowartość 2% na swoje konto w OFE. To jest jedyne rozwiązanie, które tworzy dodatkowe prawdziwe oszczędności – powiedział wicepremier. Z dziewięciu analizowanych wariantów trzy zostały odrzucone na wstępie, kolejne trzy warianty spełniały większość, ale nie wszystkie kryteria.

Komentarz Piotra Lonczaka, analityka Bankier.pl:
Informacją dnia jest zapewnienie rządu, że OFE nie zostanie zlikwidowane. Zmiany jednak mają na celu ograniczenie znaczenia filaru kapitałowego. Spośród zaproponowanych rozwiązań najkorzystniejszym jest pierwsze, które zakłada pozostawienie możliwości inwestowania OFE w akcje przy jednoczesnym zamknięciu inwestowania w obligacje.

Przeniesienie części obligacyjnej do ZUS przyniesie ulgę budżetowi oraz poprawi parametry fiskalne Polski. Jednocześnie zostanie podtrzymany napływ środków do akcji, co będzie budować długoterminowe oszczędności w polskiej gospodarce. Istotne jest, że rząd nie rozważa nacjonalizacji całości kapitałowej części systemu emerytalnego, co byłoby najgorszym z możliwych rozwiązań.

[http://media.bankier.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.