Obligacje z OFE trafią do ZUS-u

Premier Donald Tusk  wraz z ministrem finansów przedstawili propozycje zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS-u. Każdy, kto będzie chciał pozostać w Otwartych Funduszach Emerytalnych, będzie musiał złożyć w ZUS-ie odpowiednie oświadczenie, a ostatecznie wypłatą emerytur zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany w OFE należy ocenić negatywnie. Państwo pokazuje, że może zrobić z emeryturami, co tylko zechce. Chodzi o to, by poprawić statystyki długu publicznego. Te zabiegi mają poprawić statystyki budżetu – mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

– Dla nas rzeczą najważniejszą jest emerytura bezpieczna, dlatego też akcje z OFE nie zostaną przejęte przez państwo – powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej wyboru wariantu OFE. – Uznaliśmy, że państwo nie powinno ulegać pokusie nacjonalizacji. Jest wielu polityków, którzy uważają, że zagarnięcie przez państwo jest najlepszą metodą, my uznaliśmy, że ona nie jest najlepszym pomysłem – mówił premier. – Przygotowując ten projekt, założyliśmy, że wykluczymy możliwość przejęcia przez państwo akcji, które dzisiaj są w portfelu OFE.

Część obligacyjna będzie przekazana do ZUS-u na poziomie, który opiera się na wycenie obligacyjnej części na dzień 31 grudnia 2012 roku.

– Jeżeli chodzi o przyszłą składkę, to będzie ona dobrowolna. Domyślność będzie po stronie ZUS-u. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy obywatel nie dokona wyboru, to uznamy, że zostaje w ZUS-ie. Dla bezpieczeństwa wypłaty proponujemy tzw. suwak, czyli obowiązek stopniowego przekazywania aktywów OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą. To ZUS będzie odpowiedzialny za wypłatę emerytur z obu filarów. Dla tych którzy są mniej niż 10 lat od emerytury to przesuniecie odbędzie się w dwóch ruchach – powiedział premier.

Więcej informacji: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jest-decyzja-ws-OFE-2929251.html

[http://media.bankier.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.