NFT Czy Krypto – W Co Warto Zainwestować?

Zalet inwestowania w kryptowaluty nie trzeba nikomu przedstawiać. Cyfrowe monety i tokeny przez wiele lat dostępności na rynku udowodniły swoją przydatność dla inwestorów. W ostatnich latach, konkurencją dla kryptowalut stały się tokeny NFT, które również oparte są na technologii blockchain. Co więc powinniśmy wybrać – NFT czy krypto?

nftcrypto

Czym w ogóle różnią się tokeny NFT od kryptowalut?

Zarówno NFT jak i typowe kryptowaluty oparte są na tej samej technologii blockchain. Co więcej, dokładnie te same blockchainy obsługują zarówno kryptowaluty jak i NFT – na przykład blockchain Ethereum wspiera zarówno tradycyjne tokeny jak również NFT.

Zasadniczą różnicą między NFT a kryptowalutami jest więc nie użyta technologia, a cel i sposób użycia tych dwóch typów cyfrowych aktywów. W przypadku kryptowalut, sama nazwa wyjaśnia nam wszystko co musimy wiedzieć – krypto ma przede wszystkim pełnić funkcję waluty, zupełnie jak złotówka czy euro.

W przypadku tokenów NFT, możliwy wachlarz zastosowań jest dużo większy. Tokeny NFT mogą więc być prostymi obrazkami przechowywanymi na blockchainie, lecz mogą mieć również postać kompleksowych, animowanych, immersyjnych wirtualnych obiektów używanych w metaverse.

Nie ulega wątpliwości, że NFT i kryptowaluty znacząco różnią się pod względem funkcjonalności. Ale czy rzeczywiście oznacza to, że jedna z tych klas aktywów jest lepsza od drugiej, i że powinniśmy inwestować tylko w NFT lub tylko w kryptowaluty?

Czy NFT Wypierają Kryptowaluty?

Choć tokeny NFT początkowo zyskały popularność wśród inwestorów krypto, to w szybkim tempie świat NFT stał się swoim własnym ekosystemem. Było to również spowodowane tym, że wiele tradycyjnych giełd krypto nie wspierało NFT – dopiero innowacyjne platformy jak giełda NAGAX krypto zaczęły oferować to samo wsparcie zarówno dla typowych kryptowalut jak i tokenów NFT.

Innymi słowy, w dzisiejszych czasach nie ma powodu by wybierać między NFT a krypto. Wielu doświadczonych inwestorów decyduje się na dywersyfikację portfela poprzez nabywanie zarówno tokenów NFT jak i kryptowalut.

Jeżeli chodzi o zalety i wady NFT oraz krypto, to typowe kryptowaluty zdecydowanie stanowią przede wszystkim długoterminową inwestycję, nastawioną na wzrost przez okres kilku lat lub więcej. Z drugiej strony, popularne kolekcje NFT rosną na wartości w niezwykle szybkim tempie, mogą więc być wspaniałymi inwestycjami krótkoterminowymi.

Innymi słowy, połączenie inwestycji w NFT i krypto to świetny pomysł na zdywersyfikowanie naszego portfela cyfrowych aktywów. Choć spora część zwolenników nowych technologii wciąż inwestuję tylko w NFT lub tylko w krypto, to dzięki platformom takim jak NAGAX coraz więcej inwestorów decyduje się na traktowanie tych dwóch typów aktywów równolegle.

Podsumowanie

Czy naprawdę musimy wybierać między tradycyjnymi kryptowalutami a tokenami NFT? Odpowiedź jest prosta – nie! Zarówno krypto jak i NFT mają swoje własne, unikalne zalety. Inwestując w NFT i kryptowaluty jednocześnie, mamy możliwość wykorzystania wszystkich tych zalet, a posiadając w naszym cyfrowym portfelu jednocześnie NFT i krypto stworzymy szerokie, rozbudowane i wielowarstwowe portfolio.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.