Na siedząco czy stojąco – jak lepiej pracować przy biurku?

Biurka z regulacją wysokości blatu, czy to biurka regulowane elektrycznie czy biurka z ręczną regulacją wysokości, to obecnie standard wyposażenia nowoczesnego biura, bo mebel taki odpowiada współczesnym trendom aranżacji wygodnej przestrzeni do pracy i obserwacjom dotyczącym zdrowia, samopoczucia i efektywności pracowników. Dziś najbardziej liczy się możliwość zmiany: stanowiska, przy którym się pracuje oraz pozycji, w której się to robi. Biurko z regulacją wysokości na to pozwala.

praca-przy-biurku

Siedzenie przy biurku nie jest naturalną dla ludzkiego kręgosłupa pozycją, a długotrwałe pozostawanie w niej szkodzi naszemu zdrowiu. 8-godzinne stanie jednak też nie jest wskazane. Jedno i drugie ustawienie ciała podczas pracy biurowej najlepiej sobie dozować, a sposób siedzenia – jeśli już nogi muszą odpocząć od pozycji stojącej – także różnicować, siadając na przykład raz na krześle, raz na hokerze.

Biurko z regulacją wysokości poprawia kondycję i efektywność

Stojąc, pracujemy szybciej i z większą motywacją. Nawet firmowe spotkania odbywające się w tej pozycji trwają krócej, bo są zwykle bardziej efektywne niż klasyczne zebrania na siedząco, przy stole konferencyjnym. Taka pozycja ciała wywołuje w organizmie ludzkim gotowość do działania. Siedzenie (zwłaszcza to wielogodzinne) rozleniwia ciało i umysł, demotywując nas do pracy. Po dłuższym czasie doskwierają bóle kręgosłupa i odczuwamy zaburzenia krążenia – zwłaszcza, że bardzo często siedzimy nieprawidłowo (nie trzymając prostych pleców, nie zachowując ustawienia nóg zgiętych w kolanach pod kątem prostym, nadwyrężając kark, barki, nadgarstki). Biurka z regulacją wysokości blatu uwalniają nas od niedogodności, umożliwiając przyjmowanie dowolnej pozycji ciała – najwygodniejszej dla nas w danym momencie.

Biurko z elektryczną regulacją wysokości

biurko

Fot. Mikomax. Elektryczne biurka BALANCE pozwalające wybrać najwygodniejszą pozycję do pracy – siedzącą, stojącą lub „półstojącą”.

Mając w biurze do swojej dyspozycji biurko z elektryczną regulacją wysokości, możemy nie tylko pracować na siedząco, na stojąco lub przysiadając jedynie na hokerze, ale także korzystać z ulubionych ustawień blatu „zapamiętywanych” przez nasze biurko oraz z przypomnień przypisanej do niego aplikacji mobilnej, która „sugeruje” nam optymalny moment zmiany pozycji – abyśmy na przykład w zapracowaniu nie zapomnieli wstać co pewien czas i nie nadwyrężyli sobie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Biurko z manualną regulacją wysokości blatu

biurko

Fot. Mikomax. Biurka z ręczną wysokością regulacji blatu STAND UP R do dynamicznej pracy w trybie sit&stand.

Poza biurkami elektrycznymi, można postawić także na biurka z płynną, manualną regulacją wysokości, które zapewniają całkowitą swobodę w zakresie ustawienia blatu do pracy. To bardzo intuicyjne rozwiązanie, które pozwala jednym ruchem wybrać optymalną wysokość biurka w danym momencie i jednym ruchem (nawet bez przerywania pracy) ją zmienić w razie potrzeby. Biurka te, podobnie jak elektryczne, odpowiednio ze sobą zestawione wykorzystuje się nie tylko do pracy indywidualnej, ale także zespołowej.

Na siedząco czy na stojąco? Najlepiej w systemie sit&stand!

Praca biurowa zyskuje coraz bardziej dynamiczny charakter – z korzyścią dla naszego zdrowia i efektywności. Pracujemy tam, gdzie nam wygodniej i w takiej pozycji, w której czujemy się w danej chwili lepiej i bardziej komfortowo. Dlatego w biurach rozwija się system hot deskingu, tworzy się w nim strefy o różnym charakterze i wstawia na open space biurka do pracy siedząco-stojącej. Możliwość zmiany to obecnie zdecydowanie najlepsza opcja. Nie siedźmy ani nie stójmy przy biurku 8 godzin. Siadajmy i wstawajmy – proporcje czasu siedzenia i stania to kwestia indywidualna – ustalmy to sami metodą prób i błędów. Pracuj efektywnie korzystając z biurek typu sit and stand: https://mikomaxsmartoffice.com/pl/produkty/biurka/

https://mikomaxsmartoffice.com/

[Materiał zewnętrzny]

reklama:

One thought on “Na siedząco czy stojąco – jak lepiej pracować przy biurku?

  1. Najlepiej aby każdy dostosował miejsce pracy do siebie. Odpowiednia wysokość biurka, wyprofilowane krzesło z regulowanym oparciem. Najlepszym rozwiązaniem jest mini siłownia lub bieżnia, dla zwiększenia aktywności fizycznej, która również ma wpływ na to ile wytrzymamy przed komputerem w pozycji siedzącej zachowując w miarę prosty kręgosłup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.