Matura i co dalej…

Obecne czasy wymagają od młodego człowieka ciągłego rozwoju. Jeszcze kilkanaście lat temu średnie wykształcenie dawało niemal pewność znalezienia dobrej pracy. Dziś trzeba kształcić się dalej. Czym kierować się przy wyborze studiów?

bb0283

Bardzo często młodzi ludzie podejmują decyzję o wyborze takiego, czy innego kierunku pod wpływem rodziców lub znajomych, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Sugerowanie się zdaniem innych lub chwilową modą może sprawić, że najbliższe trzy lub pięć lat studiów będą dla nas nie tylko stracone, ale także męczące. Przede wszystkim warto iść na kierunek, do którego mamy predyspozycje oraz taki, który pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Pamiętajmy, że ta decyzja będzie rzutować na nasze przyszłe życie zawodowe, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradców zawodowych, którzy na podstawie rozmowy i specjalistycznych testów podpowiedzą, w jakim kierunku się kształcić, ale też wskażą najbardziej perspektywiczne studia. Doradcy dostępni są w Centrach Informacji Zawodowej lub wybranych Urzędach Pracy. Skorzystanie z ich usług jest bezpłatne.

Zwróć uwagi na potrzeby rynku

Specjaliści od zatrudnienia alarmują, że młodzi ludzie zbyt rzadko zwracają uwagę na potrzeby rynku przy wyborze kierunku. Rynek pracy jest pełen humanistów, a brakuje na nim umysłów ścisłych, brakuje tych, którzy posiadają praktyczne umiejętności. – Powoli zaczyna zmieniać się ten trend i przyszli studenci coraz częściej wybierają praktyczne kierunki, które są równie ciekawe, a przy tym gwarantują łatwiejszy start w życiu zawodowym. Polecane szczególnie dla miłośników nauk ścisłych, ludzi o przestrzennej wyobraźni, ceniących logikę, otwartych na nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. Tytuł inżyniera, choć niełatwy do zdobycia, daje bardzo duże szanse na satysfakcjonującą pracę i godziwe wynagrodzenie – twierdzi dr Bożena Piechowicz rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Potwierdzają to badania, stopa bezrobocia po kierunkach inżynieryjno-technicznych wynosi zaledwie 7 procent. Duże zapotrzebowanie na rynku pracy jest również na absolwentów studiów medycznych. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz wydłużeniem się średniej długości życia. Jak podaje Bank Światowy średnia ta w ciągu 10 lat wzrosła z 78,9 do 81,1 lat w odniesieniu do kobiet oraz z 70,5 do 72,8 lat dla mężczyzn. Potrzeby rynku pracy na kierunkach medycznych charakteryzuje relatywnie niska stopa bezrobocia wśród absolwentów tj. 8%.

Zbierz informacje o kierunku i uczelni

Przed wyborem kierunku studiów warto porozmawiać z tymi, którzy już go studiują, dzięki temu dowiemy się, czy jest on zbieżny z naszymi zainteresowaniami. Wskazane jest również korzystanie z informatorów, folderów, stron www Uczelni, czy po prostu wizyta w szkole podczas dni otwartych. Warto poddać głębokiej analizie kierunek, który chcemy wybrać, by później nie żałować naszej decyzji.

Należy jednak pamiętać, że żadne studia nie dają gwarancji pracy, stwarzają tylko możliwości. To od aktywności przyszłego absolwenta uczelni zależy, w jaki sposób je wykorzysta. Zadbajmy o to, by podczas studiów zdobywać odpowiednie doświadczenie na różnego rodzaju stażach i praktykach. Poznawajmy swój przyszły zawód „od środka”, dzięki czemu wkroczymy na rynek pracy z cennym bagażem praktycznym, który w połączeniu z przyswojoną wiedzą akademicką może stanowić o naszej konkurencyjności w oczach potencjalnych pracodawców

Wybór kierunku to jednak nie wszystko. Ważna jest też uczelnia. Tu istotne są nie tylko opinie znajomych, czy rankingi, ale także to, co oferuje nam szkoła poza samymi studiami. Warto sprawdzić, czy uczelnia pomaga w zdobyciu i odbyciu praktyk, czy musimy radzić sobie z tym sami. Czy oferuje nie tylko studia pierwszego stopnia, ale również możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich? Upewnijmy się, że szkoła pozwala na zdobycie praktycznej wiedzy poprzez zajęcia z pracownikami zewnętrznych firm i organizacji rynkowych, a nie tylko samej teorii.

Decyzja o studiach nie jest decyzją podejmowaną na całe życie, warto jednak dokonać przemyślanego wyboru, który ułatwi życiowy start.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.