Mamy najniższą inflację od 7 lat

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,5 proc. Po raz ostatni inflacja była tak niska w marcu 2006 r. Główny Urząd Statystyczny podał, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ceny wzrosły o 0,5 proc.

Niska inflacja to dobra informacja dla konsumentów, a zatem dla całej gospodarki. Jednak powolnym wzrostem cen będziemy się cieszyć tylko przez kilka miesięcy. Obecne tendencje dezinflacyjne najprawdopodobniej są przejściowe, o czym świadczy choćby rosnący czwarty miesiąc z rzędu Wskaźnik Przyszłej Inflacji.

Dzięki niskiej inflacji gospodarstwa domowe nie muszą martwić się wzrastającymi cenami. To, co może jednak martwić to fakt, że niska inflacja może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do kolejnych obniżek stóp procentowych. Wydaje się, że obecnie kredyt w kraju jest już wystarczająco tani, by odpowiedzieć na spowolnienie w gospodarce. Dalsze obniżki stóp będą skutkować również osłabieniem złotego. W efekcie może przełożyć się to na ceny towarów wyrażonych w obcych walutach, na przykład ropy naftowej, co będzie wpływać na niekorzystny wskaźnik inflacji w przyszłości.

Największy wpływ na spadek dynamiki inflacji konsumenckiej miały niższe ceny paliw (-8,2%) i nośników energii (-0,4%), przede wszystkim gazu ziemnego. Tradycyjnie już według GUS-u taniały odzież i obuwie (o 4,8%). Sporą niespodzianką był za to niemal 10 proc. spadek cen w kategorii „łączność”.

W kwietniu inflacja w Polsce wyniosła u ujęciu rocznym 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym 0,4 proc. Od 1989 r. inflację w ujęciu rocznym równą 0,5 proc. odnotowano tylko dwukrotnie – w styczniu i lutym 2003 r. Najniższy poziom inflacji – 0,3 proc. – zaobserwowano w kwietniu 2003 r.

Więcej informacji:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-inflacja-w-maju-na-poziomie-0-5-2859372.html

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.