Lofty lepsze od lokaty

Gospodarczy postęp kraju skutkuje bogacącym się społeczeństwem. Nieprzypadkowo kraje najbardziej rozwinięte mają największy odsetek osób zamożnych. W Polsce w 2014 roku mieszkało 878 tys. takich osób, a ich a ich łączny dochód netto wyniósł prawie 141 mld zł. Firma KPMG prognozuje, że do 2017 roku zamożnych i bogatych będzie w Polsce ponad 1,1 mln, a ich łączny dochód wzrośnie do ok. 200 mld zł. Na co wydają te środki?

bb0294

Obiekty pożądania

Luksusowe samochody, zegarki, biżuteria, i nieruchomości – to dla grupy koneserów przyjemność zakupów, „nagroda” za sukces, ale też inwestycja. Z danych KPMG wynika, że łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości luksusowych wynosi ok. 500 mln zł rocznie, a 90% z nich dotyczy apartamentów. W przypadku tego segmentu wzrost liczby transakcji wyniósł aż 23% w ciągu roku!

W tym segmencie znajdują się także lofty – nisza na polskim rynku nieruchomości, ale pożądana, m.in. dlatego że wartość loftów, jak luksusowych apartamentów, z czasem będzie rosła. Niezwykła architektura, lokalizacja w ścisłym centrum miasta, historyczny kontekst i ograniczona dostępność sprawiają, że lofty stają się interesującą formą lokaty.

Odrestaurowane budynki odzyskały dawny urok, którym przyciągnęły także klientów inwestycyjnych. Cieszy nas to, bo to dowód, że oferowane lofty spełniają najwyższe wymagania – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni, loftowego osiedla na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu.

Dlaczego szukamy oryginalnych mieszkań o wysokim standardzie, jak lofty? Po pierwsze dlatego, że możemy. Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wyniosła w 2014 r. 12,6 mld zł. To oznacza aż 15-procentowy wzrost w ciągu jednego roku! Do 2017 r. rynek ten ma wzrosnąć o kolejne 11% i osiągnąć poziom 14 mld zł. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na dobra luksusowe. Na te fakty zwracali uwagę też uczestnicy XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wzrost zamożności postępuje w Polsce szybciej, niż w innych krajach regionu i dotyczy całego społeczeństwa. Po drugie – zmienia się nam gust, możemy i chcemy płacić za jakość, unikat i prestiż.

Wyjątkowa inwestycja

Klienci na rynku nieruchomości szczególną wagę przywiązują do najwyższego standardu mieszkań oraz wyszukanej, oryginalnej architektury. W Polsce segment luksusowych nieruchomości obejmuje jedynie największe ośrodki miejskie. Jednocześnie rośnie zainteresowanie loftami, co potwierdzają wyniki sprzedaży Nowej Papierni.

– Lofty są dość często spotykane w miastach Europy Zachodniej, u nas wciąż jest ich niewiele, ale to też sprawia, że zyskują na wyjątkowości. Stąd ich wartość z czasem będzie się zwiększać – mówi Ewa Piechota.

Jak pokazują badania, nabywcy luksusowych apartamentów często posiadają kilka nieruchomości o funkcji mieszkaniowej, z których zaledwie jedna spełnia rolę głównego miejsca zamieszkania. Pozostałe pełnią rolę miejsc na wakacje, do wynajęcia lub po prostu pewnej lokaty funduszy.

Przywracanie starym miejscom dawnej świetności i przekształcanie w eleganckie lofty wymaga wiedzy, cierpliwości i środków. Nie można naruszyć historycznego dziedzictwa wybranego miejsca. Lofty cechuje niepowtarzalny charakter, prestiżowość miejsca i ograniczona dostępność. Wrocławska Nowa Papiernia powstała na Przedmieściu Oławskim w dwóch budynkach po dawnej fabryce papieru z XIX wieku. Jedyna w swoim rodzaju inwestycja w regionie oferuje 129 loftów i mieszkań.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.