Konsumenci wybrali liderów na polskim rynku

W plebiscycie Wybór Konsumenta wyłoniono 29 zwycięskich marek dostępnych na rynku polskim, które najlepiej spełniają oczekiwania konsumentów. Selekcji dokonali konsumenci mający rzeczywisty kontakt z testowanym produktem lub usługą.

bb0181

Marki biorące udział w plebiscycie Wybór Konsumenta podzielone zostały na kategorie reprezentujące najważniejsze segmenty rynkowe w Polsce. W każdej kategorii wyłoniono zwycięskie marki, które zdobyły największe zaufanie wśród konsumentów na co dzień korzystających z danych produktów lub usług.

Największą wartością plebiscytu wyróżniającą Wybór Konsumenta spośród innych konkursów jest bazowanie wyłącznie na opinii konsumentów. Dzięki odpowiednio dobranym badaniom mogliśmy zasięgnąć wiedzy u źródła, czyli u odbiorców zaznajomionych z danym produktem lub usługą – komentuje Karolina Dias koordynator badania Wybór Konsumenta w Polsce.Kontakt z testowanymi produktami czy też usługami czyni ich ekspertów w tej dziedzinie – dodaje.

Konsumenci wybrali liderów na polskim rynku

Łącznie w badaniu wzięło udział 116 marek w 29 kategoriach. Jest to pierwsza odsłona badania Wybór Konsumenta w Polsce, dlatego w pierwszej kolejności wybrano takie kategorie tematyczne, które analizowano na rynkach zagranicznych. Duży poziom zadowolenia wśród konsumentów odnotował Piotr i Paweł, który w kategorii „supermarkety” zdobył najwyższe noty, 88 proc. zadowolenia ze strony klientów. W kategorii „perfumerie” bezkonkurencyjna okazała się Sephora zdobywając 86 proc. zaufania wśród osób kupujących w drogeriach i perfumeriach kosmetycznych.  W przypadku produktów AGD i kategorii zmywarki najwyższy wynik zdobyła marka Whirpool, gdzie aż 92 proc. badanych wskazało na  czynnik niskiego zużycia energii, który jest niewątpliwie atutem dla tego typu produktów. Zwycięskimi firmami okazały się również:  w kategorii „piekarniki” – Teka, Samsung w kategorii „tablety”, Danone – kategoria „jogurt owocowy” czy też Biedronka w kategorii „dyskonty”.

Szczegółowe wyniki plebiscytu z podziałem na 29 kategorii przedstawione zostały poniżej.

ZWYCIĘZCA KATEGORIE
PIOTR I PAWEŁ SUPERMARKETY
BIEDRONKA SKLEPY DYSKONTOWE
MILLENNIUM BANKI
LIBERTY DIRECT UBEZPIECZENIA
NECKERMANN BIURA PODRÓŻY
T-MOBILE TELEFONIA KOMÓRKOWA
SAMSUNG TABLETY
TEKA PIEKARNIKI
INDESIT LODÓWKI
ELEKTROLUX PŁYTY INDUKCYJNE
WHIRLPOOL ZMYWARKI
BEBE CONFORT WÓZKI DZIECIĘCE
MAXI-COSI FOTELIKI SAMOCHODOWE
OTOMOTO.PL PORTAL SAMOCHODOWY
DECATHLON SKLEPY SPORTOWE
SCHULSTAD CHLEB TOSTOWY
DOLCE GUSTO KAWA KAPSUŁKI
LIPTON HERBATA TOREBKI
LEIBNIZ ZOO CIASTKA DLA DZIECI
DANONE JOGURT OWOCOWY
BELVITA CIASTKA ZBOŻOWE
SEPHORA PERFUMERIE
AJAX PŁYN UNIWERSALNY
AJAX PŁYN DO PODŁÓG
FAIRY TABLETKI DO ZMYWAREK
GARNIER KOLORYZACJA WŁOSÓW
L´OREAL KREM PRZECIWZMARSZCZKOWY
LOREAL KREM PRZECIW CELULITOWI
BEPENATHEN KREM DLA DZIECI PRZECIW ODPARZENIOM

Metody badawcze

System oceny i klasyfikacji marek składa się z kilku etapów badania. W pierwszej kolejności, po wyłonieniu wszystkich marek, chcących wziąć udział w projekcie organizowane są badania fokusowe, podczas których wybierane są najwyżej ocenione cechy produktów i usług w opinii konsumentów. W badaniu fokusowym, wzięło udział łącznie 2 260 osób. Wytypowane kryteria poddawane są kolejnemu badaniu w postaci wywiadu online, gdzie konsumenci szeregują cechy od najważniejszych do najmniej istotnych, które wpływają na ich decyzje o dokonaniu zakupu.

W kolejnym etapie wybierane są  najważniejsze cechy, które uzyskały od 80 do 90 proc. punktów i analizowane są w kontekście danej kategorii. Następnie odbywają się bardziej szczegółowe badania, dzięki którym wyłaniane są najlepsze firmy z każdej dziedziny. Do każdego produktu lub usługi dobierana jest najbardziej optymalna technika badawcza, która pozwala na zachowanie najwyższej obiektywnej oceny. W zależności od rodzaju produktu lub usługi dopasowane zostały następujące typy badań: tzw. ślepy test sensoryczny, home test, mystery shopper, online, call center lub techniki mieszane.

Warto podkreślić, że w przypadku, gdy dana marka zgłasza chęć udziału w projekcie Wybór Konsumenta, oceniania jest również najbliższa konkurencja z tego samego segmentu branżowego. W celu uzyskania precyzyjnych wyników, oceniane są minimum dwie inne firmy, które stanowią największą konkurencję dla marki biorącej udział w projekcie.

 Wybór Konsumenta na rynku międzynarodowym

W Polsce, badanie Wybór Konsumenta został zorganizowany po raz pierwszy. Sam projekt i zastosowane metody badawcze zostały opracowane i wdrożone w Portugalii, gdzie  odniosły bardzo duży sukces, a Wybór Konsumenta stał się najpopularniejszym badaniem konsumenckim realizowanym w tym kraju.

–  W związku z dużym zainteresowaniem na rynku portugalskim postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność na inne kraje – wyjaśnia Jose Borralho, CEO Wyboru Konsumenta w PortugaliiRzetelność i wiarygodność są głównymi parametrami wyróżniającymi nasz system badań, który opiera się wyłącznie na opinii konsumentów. W Polsce brakowało badań, które profesjonalnie zobrazują zadowolenie konsumentów mającymi bezpośredni kontakt z produktami i usługami oferowanymi przez wybrane marki – dodaje.

Badanie koordynuje firma Consumer Choice – centrum oceny satysfakcji konsumenta, która nadzoruje prace Netsondy odpowiedzialnej za badania mediów oraz Controlvet Food Safety Polska, która odpowiada za badania sensoryczne produktów i usług.

[komunikat prasowy]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.