Kogo szukali pracodawcy w 2014 roku

Ubiegły rok to rozkwit branży IT, w której pojawiało się coraz więcej ofert pracy, organizowane były kursy i szkolenia. Jednak nie tylko specjaliści komputerowi spotykali się z uznaniem pracodawców. W roku 2014 powodzeniem cieszyły się przede wszystkim zawody związane z budownictwem i pracą fizyczną.

Warto pracować za granicą

W poprzednim roku oferty pracy za granicą stanowiły największą część ogłoszeń o pracę – 19 504 oferty. Na drugim miejscu uplasowała się branża budowlana, praca fizyczna i w ochronie – 19 022 ogłoszenia. Dużą popularnością cieszyły się również zawody: sprzedawcy (18 640), pracownika produkcji (10 319) oraz obsługi klienta (9 523).

Przyszłość dla umysłów ścisłych…

Rynek nadal pełen był ofert pracy dla programistów i specjalistów z branży IT. Prawdopodobnie ta sytuacja będzie miała miejsce nadal, gdyż rozwój nowych technologii wymaga znalezienia specjalistów w dziedzinach informatyki. O pracę nie musieli się martwić także kierowcy – transport i logistyka to dziedzina konieczna przy ogólnopolskim, a często i europejskim zasięgu firm, sieci sklepów i zakładów. Duże możliwości miały również osoby z wykształceniem finansowym, ponieważ z powodzeniem mogły znaleźć pracę w banku.

… i dla humanistów

Wbrew obiegowej opinii, absolwenci kierunków humanistycznych mogli spać spokojnie. Rynek pracy miał dla nich wiele możliwości. Firmy marketingowe poszukiwały pracowników do kontaktu z klientem, copywriterów. Osoby z zacięciem artystycznym miały możliwość spróbowania swoich sił jako graficy komputerowi lub zawodowi fotograficy.

Kontakt z ludźmi

Dużą popularnością cieszyły się też zawody, które wymagają bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, na przykład Human Resources, administracja, czy, dla bardziej wymagających, kadra kierownicza. W dobie internetu interakcje międzyludzkie stały się jeszcze ważniejsze, dlatego pracodawcy kładą nacisk na pozyskiwanie pracowników, którzy będą odpowiedzialni za wizerunek firmy.

Dokształcać się?

Dane z poprzedniego roku pokazują, iż szkolenia i kursy nadal cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników i poszukujących zatrudnienia. Dzięki nim można postarać się o lepsze stanowisko czy wyższą pensję. Do najpopularniejszych kursów należały: kurs księgowości, kadrowo – płacowy, kucharski, wizażu i masażu.

A gdzie warto było szukać pracy? W 2014 roku, jeśli chodzi o liczbę ofert, prym wiodły trzy województwa: mazowieckie (13 451 ofert), dolnośląskie (8 374) oraz śląskie (8 354).

Prognozy na 2015 rok wskazują, że pracodawcy nadal będą poszukiwać kandydatów branżach takich jak logistyka, budownictwo, informatyka, hotelarstwo. Coraz więcej ofert będzie też dotyczyć stanowisk menedżerskich. Organizowane będą nawet specjalne szkolenia.

bb3-014

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem ogłoszeń pracy GoWork.pl

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.