Jesień życia – złota czy słotna?

Kampania pod tytułem „List z ZUS” mająca na celu uświadomienie Polakom wysokości ich przyszłego wynagrodzenia emerytalnego niedawno się rozpoczęła. Od „państwowego ubezpieczyciela” Polacy dowiedzą się, ile wynosić będzie ich emerytura. Dla wielu będzie to przykra niespodzianka i zarazem ostatni dzwonek, by przejąć inicjatywę i we własnym zakresie zatroszczyć się o możliwie dostatnie spędzenie „jesieni życia”.

Nawiązując do kampanii ZUS, Aspiro wprowadza akcję mającą na celu wzrost świadomości klientów dotyczącą konieczności długoterminowego planowania finansów a szczególnie programów regularnego oszczędzania. Klienci Aspiro SA będą mieli możliwość indywidualnego wyliczenia nie tylko emerytury, lecz także wysokości stopy zastąpienia oraz wysokości środków potrzebnych, by wypełnić lukę powstałą między dzisiejszymi zarobkami a wysokością przyszłych świadczeń. Dzięki pomocy doradców finansowych Aspiro, klienci będą mogli również zapoznać się z wieloma dostępnymi rozwiązaniami finansowymi mającymi na celu indywidualne zabezpieczenie ich przyszłej emerytury.

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w 1999 roku zakładała, że składki odprowadzane przez pracujących Polaków do ZUS-u (I filar) i do OFE (II filar), wystarczą na życie na podobnym poziomie, także po przejściu na emeryturę. Tymczasem z wyliczeń instytutów badawczych oraz samego ZUS okazuje się, że stopa zastąpienia, – czyli wysokość pierwszej emerytury otrzymanej z ZUS oraz z OFE w stosunku do zarobków uzyskiwanych przed przejściem na emeryturę – wyniesie maksymalnie ok. 40% dla mężczyzn, a dla kobiet jedynie ok. 30%.

Ponieważ „obowiązkowe” zakłady emerytalne, czyli I i – stojący pod dużym znakiem zapytania – II filar, nie są w stanie sprostać oczekiwaniom przyszłych emerytów, na rynku pojawiło się bardzo wiele ofert alternatywnych. Można dobrowolnie oszczędzać w III filarze (IKE i IKZE) czy inwestować w otwarte fundusze inwestycyjne. Zabezpieczeniem przyszłej starości mogą być posiadane nieruchomości. Można także wybrać inwestycje alternatywne w metale szlachetne, sztukę a nawet stare auta czy alkohole. Przyszli emeryci mają, zatem bardzo wiele opcji, by zabezpieczyć utrzymanie odpowiedniego standardu życia również wtedy, gdy nie będą już aktywni zawodowo. Warunkiem jest jednak świadome, regularne, długookresowe oszczędzanie i konsekwentne odkładanie wyznaczonych kwot na poczet przyszłej emerytury.

„Już za chwilę około 16 milionów Polaków otrzyma list z ZUS z wyliczeniem przyszłej emerytury, która dla wielu może być nie lada rozczarowaniem ze względu na niską kwotę planowanego świadczenia. Według wyliczeń analityków przyszłe emerytury będą oscylowały w granicach 30 % aktualnego wynagrodzenia. Dla wielu z nas jest to kwota absolutnie niezaspakajająca podstawowych potrzeb życiowych. Jednocześnie poziom wiedzy i świadomości Polaków w tym zakresie jest niestety niewystarczający. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zmianę modelu obsługi klienta i wdrożenie modelu, który ma na celu uświadomienie klientom, jak będzie wyglądać ich przyszłość i co w związku z tym realnie mogą zrobić.” – mówi Krzysztof Kujawski – Dyrektor Sprzedaży w Aspiro.

Każdemu klientowi – zarówno indywidualnemu, jak i prowadzącemu działalność gospodarczą – który zgłosi się do Aspiro, doradcy przygotują spersonalizowaną informację o wysokości jego emerytury, stopy zastąpienia oraz wysokości miesięcznej raty oszczędności, która zapewni zgromadzenie odpowiedniego kapitału właśnie z myślą o emeryturze. Wystarczy podać wiek oraz średnie miesięczne zarobki. Dla zobrazowania wysokości zgromadzonych środków doradcy Aspiro przeprowadzą symulacje w kilku okresach – w przypadku, gdy klient zdecyduje się odkładać regularnie konkretne kwoty już dziś, za 5 za 10 czy za 15 lat. Ponadto, klienci będą mogli skorzystać również ze wsparcia i porady doradcy w zakresie doboru optymalnych narzędzi i produktów finansowych, które zapewnią im realizację wybranego celu oszczędnościowego.

Narzędziem wspierającym nowy model sprzedaży i doradztwa Aspiro będzie kalkulator „Indywidualnego planu oszczędzania na cele emerytalne” – z pomocą doradcy Aspiro każdy klient będzie mógł z niego skorzystać, by realnie oszacować nie tylko wysokość emerytury, ale także wysokość miesięcznych oszczędności, które zapewnią pożądany poziom życia na emeryturze.

„Rolą doradcy finansowego jest przedstawienie rzeczywistego obrazu finansów klienta oraz takie dobranie narzędzi i produktów finansowych, by klient miał zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo i mógł podejmować racjonalne decyzje w sferze własnych finansów. W tej chwili to już nie jest kwestia decyzji czy oszczędzać, ale jak zrobić to w sposób najbardziej efektywny. Środki zgromadzone w ZUS są niewystarczające, istnienie II filara niepewne, konieczne, zatem jest szukanie alternatyw. Z naszym nowym kalkulatorem doradca jest w stanie w kilka minut przedstawić realne szacunki dotyczące przyszłości finansowej klienta oraz zaproponować rozwiązania najlepiej dopasowane do finansowego profilu danego klienta.” – mówi Krzysztof Kujawski z Aspiro.

[Aspiro]

reklama:

One thought on “Jesień życia – złota czy słotna?

  1. I filar II filar, jak się leje do baku samochodu połowę paliwa które mieliśmy zatankować to dale się nie zajedzie tak jest z tymi filarami i odkładaniem na emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.