Jakie są metody obróbki metali?

Często nie zdajemy sobie sprawę z tego, ile metalowych części potrzeba do tego, by np. dach naszego domu był całkowicie szczelny. Tylko prawidłowe wykorzystanie tego budulca, a także właściwe metody obróbki metali mogą sprawić, że nie będziemy mieli żadnych problemów z przeciekającym dachem. Jednak pamiętajmy, że nie jest to jedyne zastosowanie wspomnianego materiału. Obecnie jest wykorzystywany bardzo często, ale najpierw musi nabrać odpowiedni kształt. Właśnie do tego konieczna jest obróbka metalu.

obróbka metali

Na czym polega obróbka metali?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na fakt, że obróbka metali ma wiele zadań. Dzięki temu procesowi możliwe jest otrzymanie właściwego przedmiotu, który następnie będzie można wykorzystać np. podczas budowy domu. Jednak pamiętajmy też o tym, że obróbka pozwala nie tylko na zmianę kształtu i wymiarów, ale również właściwości fizycznych oraz chemicznych. Zwróćmy też uwagę na to, że uzyskanie takiego efektu jest możliwe tylko dzięki specjalistycznym maszynom i metodom.

Plastyczna obróbka metali – co to jest?

Bez wątpienia plastyczna obróbka metali należy do jednych z najważniejszych procesów technologicznych, dzięki któremu możliwa jest zmiana wielkości i kształtu określonego surowca. Jednak cechą, która wyróżnia tę metodę, jest fakt, że wykorzystuje się odkształcenie plastyczne, a cały proces ma miejsce na metalu lub w jego strukturze. Poza tym stosuje się dwa sposoby odkształcania surowca, czyli taka, która przebiega na zimno lub na ciepło. W pierwszym przypadku mamy temperaturę poniżej temperatury rekrystalizacji, a w drugim wyższą.

Kto zajmuje się obróbką plastyczną metali?

Zwróćmy uwagę na to, że plastyczna obróbka metali stanowi ważny punkt w przemyśle. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać przedmioty o określonych cechach, a w ten sposób możliwe jest szerokie wykorzystanie tego budulca. Często mamy do czynienia z naprawdę małymi elementami, gdzie istotny jest każdy detal. Dlatego tak ważne jest to, by obróbką metali zajmowali się prawdziwi specjaliści, jak np. gieciewalcowanie.pl. Dzięki temu możemy być pewni, że zostaną wykorzystane najlepsze metody.

Jakie są rodzaje plastycznej obróbki metali?

W trakcie plastycznej obróbki metali bardzo duże znaczenie ma temperatura. Dzięki niej możemy otrzymać przedmiot o odpowiednich cechach fizycznych i chemicznych. Jednak pamiętajmy też o tym, że nie tylko ten aspekt jest ważny. Poza tym niezwykle istotne są maszyny, które pozwalają na uzyskanie właściwego kształtu surowca.

Gięcie metali

Zwróćmy uwagę na to, że dzięki gięciu możemy zmienić krzywiznę materiału. Jednak zostają zachowane jego wymiary. Podczas tego procesu wykorzystuje się m.in. zwijanie, zaginanie oraz profilowanie. Zazwyczaj realizowany jest przy pomocy metody na zimno.

Walcowanie metali

W tej metodzie bardzo ważną rolę odgrywają walcarki oraz prasy krawędziowe, które umożliwiają uzyskanie pożądanego efektu poprzez oddziaływanie na metal. Pamiętajmy o tym, że proces może być przeprowadzany na ciepło, gorąco lub zimno.

reklama:

3 thoughts on “Jakie są metody obróbki metali?

  1. Bardzo ciekawe ujęcie o obróbce metali. Warto również zaznaczyć, że obróbka plastyczna choć całkowicie podstawowa, to nie jest jedyną metodą obróki tego materiału 🙂

  2. Bardzo rzetelnie przygotowany wpis. Właśnie takich informacji dotyczących obróbki metali szukałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.