Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Wielu przedsiębiorców w Polsce musi sprawnie i umiejętnie zarządzać swoją firmą, by dobrze prosperować. W związku z tym, trzeba być zorientowanym na rynku popytu i podaży oraz posiadać szeroką wiedzę z zakresu zarządzania finansami. Każda firma w Polsce musi kierować swoim budżetem korzystając z konta bankowego. Warto więc wybrać takie , które najlepiej będzie służyło interesom firmy.

konto firmowe

Prowadząc własną działalność gospodarczą właściciele narażeni są na wiele pułapek finansowych. Muszą liczyć się z wieloma różnego rodzaju opłatami, jednak wielu z nich da się uniknąć, umiejętnie orientując się w sytuacji na rynku finansowym. Na szczęście, sposobów na ograniczenie wydatków jest wiele – umożliwia to m.in. szeroki wybór ofert związanych z kontami bankowymi, które są skierowane do przedsiębiorców.

Zminimalizowanie opłat za rachunek firmowy

Dla maksymalnego zmniejszenia  kosztów związanych z prowadzeniem biznesu warto wyszukać taką ofertę banku, która pozwoli ograniczyć do absolutnego minimum opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego.  Tego typu propozycji jest wiele. Wato więc zapoznać się co najmniej z kilkoma, zanim dokona się ostatecznego wyboru. Niezwykle atrakcyjną ofertą jest w pełni bezpłatne konto firmowe. Taki produkt oferuje na przykład Bank SMART (sprawdź: http://www.banksmart.pl/konta/smart-biznes-konto/). Bank ten proponuje darmowe uruchomienie i prowadzenie konta oraz realizowanie przelewów krajowych,  np. do ZUS czy US. Można także zamówić bezpłatną kartę płatniczą, która służy do wykonywania płatności w sklepach oraz do wypłacania gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce, również bez dodatkowych opłat za wykonywanie tego rodzaju  transakcji. Jest to propozycja warta uwagi i bliższego rozważenia przez każdego przedsiębiorcę, który zakłada rachunek. Warto mieć świadomość, że wiele banków przyciąga klientów hasłami o bezpłatnych produktach bankowych, kartach i kredytach .Jednak po bliższym zapoznaniu się ze szczegółami propozycji okazuje się, że są one obwarowane całym szeregiem warunków, które należy spełnić, by uniknąć niechcianych kosztów.

Ograniczenie formalności do minimum

Jedną z zasadniczych trudności, które wiążą się z prowadzeniem firmy jest brak czasu na różnego rodzaju formalności i konieczność prowadzenia obszernej dokumentacji.  Często uruchomienie konta biznesowego także związane jest z wypełnieniem licznych dokumentów i formularzy oraz wizytami w placówkach finansowych, ale naprzeciw tym trudnościom wychodzi m.in. Bank Smart, który formalności związane z uruchomieniem SMART Biznes Konta ograniczył do minimum. Bardzo dużym ułatwieniem jest możliwość otwarcia rachunku bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Dzięki temu, konto można założyć nawet przy użyciu  smartfona. Po wypełnieniu wniosku należy jedynie oczekiwać na kuriera, który w ustalonym terminie dostarczy stosowne dokumenty do podpisania, które następnie są dostarczane do siedziby banku. Tym samym,  można zacząć w pełni korzystać z wybranej oferty i dokonywać wszelkich operacji.

Wygoda korzystania z produktu

Bardzo ważna dla dzisiejszych przedsiębiorców jest możliwość korzystania z konta przez Internet, co pozwala na dokonywanie szybkich przelewów oraz zapewnia natychmiastowy dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Instytucje spełniające te wymagania są najatrakcyjniejsze na dzisiejszym rynku i spełniają oczekiwania nie tylko młodych i przedsiębiorczych właścicieli firm. Aby biznes mógł odpowiednio funkcjonować, a firma była konkurencyjna na rynku, musi działać sprawnie i szybko, dokonywać natychmiastowych ruchów i decyzji.

Brak dodatkowych wymogów

Przy dokonywaniu wyboru należy zwrócić uwagę na to, czy bank nakłada dodatkowe wymagania  lub ograniczenia związane z operowaniem środkami na wybranym koncie biznesowym. Wiele banków wymaga m.in. określonych, regularnych wpływów środków finansowych. Często można spotkać się z ofertą rachunku, który jest bezpłatny tylko wtedy, gdy będzie regularnie zasilany określoną kwotą, np. 2000 zł w ciągu każdego miesiąca. Jeżeli ten wymóg nie zostanie spełniony, bank pobierze ustaloną odgórnie opłatę (zwykle około 10-15 zł). To samo może dotyczyć korzystania z karty płatniczej. W związku z tym, warto zwrócić większą uwagę na szczegóły zawarte w tabelach opłat i oprocentowania, które są  integralną częścią umowy pomiędzy firmą a bankiem. Najczęściej można spotkać się z informacją, że karta wydawana jest bezpłatnie, jednak dopiero po spełnieniu określonych warunków, np. dokonania transakcji kartą za odpowiednią łączną kwotę. Także realizowanie wypłat gotówki bywa darmowe tylko w wybranych bankomatach, a korzystanie z innych może skutkować pobraniem  dodatkowej opłaty (najczęściej 3%-5% od wyjętej kwoty).

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konta dla firmy?
Najistotniejsze kwestie, jakie należy rozważyć, np. porównując je w różnych bankach, to:

  • koszty związane z uruchomieniem i prowadzeniem rachunku – mogą się one znacznie różnić lub zupełnie nie istnieć;
  • możliwość korzystania z karty płatniczej i związanymi z nią ewentualnymi opłatami – nie zawsze można otrzymać taką kartę bezpłatnie, a czasem korzystanie z niej może być związane z niemałymi opłatami rocznymi lub z wykonaniem pojedynczej transakcji;
  • wygoda i łatwy dostęp do środków na rachunku (bankowość internetowa) – taka usługa nie jest oferowana automatycznie przez wszystkie banki;
  • szybkie i proste uruchomienie konta – każda instytucja finansowa ma swoje ścisłe procedury, więc nie zawsze istnieje możliwość szybkiego przeprowadzenia wymaganych formalności;
  • jasne zasady pozbawione tzw. kruczków prawnych, ukrytych kosztów i dodatkowych wymagań – należy być bardzo uważnym i wnikliwym oraz dokładnie czytać i porównywać niezbędne informacje.

Idealne dopasowanie i najlepszy wybór

Najlepsze konto musi być dostosowane do konkretnej firmy i spełniać najwyższe oczekiwania, które są przez nią stawiane. Najważniejsze jest jednak, aby oferta odpowiadała priorytetom jakimi kieruje się przedsiębiorca. Może się okazać, że dla danego właściciela firmy nie będzie najważniejszy natychmiastowy dostęp do rachunku, ale wysoki kredyt jaki będzie mógł uzyskać w banku, w którym otworzył konto. Jeszcze inny doceni możliwość uruchomienia w banku więcej niż tylko jednego rachunku. Najistotniejsze jest kierowanie się własnymi oczekiwaniami i preferencjami, które pozwolą na sprawny i optymalny rozwój firmy. Dokładne i wnikliwe poznanie  oferty banku, pomoże dokonać właściwego wyboru, bez ryzyka związanym z dodatkowymi opłatami czy licznymi formalności. Wielu z nich można uniknąć wybierając bardziej nowoczesny, nastawiony na potrzeby klienta bank.  Większość przedsiębiorców na pytanie: „Jakie jest najlepsze konto dla firmy” odpowie: „Takie, które pozwoli mi sprawnie i szybko zarządzać pieniędzmi firmowymi i nie będzie przy tym dodatkowo obciążało finansowo przedsiębiorstwa”. Bank, który spełniają te kryteria może z całą pewnością zyskać lojalnych i zadowolonych z jego usług klientów.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.