Jak faktoring może poprawić dyscyplinę płatniczą twoich kontrahentów?

Obecnie jednym z cieszących się coraz większą popularnością sposobów finansowania przedsiębiorstw jest faktoring. Ma on wiele zalet, które już dostrzegli właściciele firm. Jednak niektórzy wciąż mają wątpliwości co do skuteczności tego typu praktyk. Czy faktoring może poprawić dyscyplinę płatniczą odbiorców towarów i usług danej firmy? Właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w poniższym tekście.

faktoring

Faktoring pełny, czyli pełne ryzyko niewypłacalności po stronie faktora

Problem z nieopłaconymi fakturami ma wielu właścicieli firm, nie jest on wcale czymś rzadkim. Dlatego przedsiębiorcy szukają sposobów, jak radzić sobie w tego typu nieprzyjemnych sytuacjach, które w skrajnym przypadku mogą prowadzić nawet do zagrożenia płynności finansowej. Jak zmobilizować kontrahenta do terminowego opłacenia należności za wykonaną pracę, czy towary? Faktoring może okazać się pomocny. W jaki sposób?

Mówimy tutaj o trzech rodzajach takiej usługi, która różni się stopniem poniesionego przez firmę faktoringową ryzyka. Kiedy jest ono największe, mamy do czynienia z typem pełnym. Właśnie w takim przypadku to faktor przejmuje na siebie całe ryzyko związane z niewypłacalnością.

Faktoring pełny w praktyce

W praktyce wygląda to tak, że nieprzeterminowane wierzytelności wykupywane są od właściciela firmy, dlatego nad terminowością ich spłaty czuwa już ktoś inny, jak na przykład http://faktoring.biz/. Przedsiębiorca natomiast otrzymuje należności niemal od razu. Najczęściej jest to kwota 90%, a reszta pieniędzy pomniejszona o prowizję oraz konieczne opłaty, jest przekazywana już po tym, jak odbiorca zapłaci za otrzymaną usługę lub towary.

Czynne wsparcie ze strony faktora

Z kolei jest jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. A mianowicie chodzi o to, że współpracując z dużym faktorem mamy jego wsparcie. Nawet jeśli to nie on ponosi całe ryzyko związane z brakiem zapłaty ze strony kontrahenta, to jednak często bierze czynny udział w wyegzekwowaniu należnej płatności. Dlatego szczególnie w przypadku niewielkich zakładów pracy, takie wsparcie kogoś większego może okazać się niezastąpione.

Warto zastanowić się nad taką formą finansowania, chociażby ze względu na powyższe kwestie. Jak wspomniane było na początku, problem z niewypłacalnością i utratą płynności finansowe jest realny i dotyka wielu przedsiębiorców. Jeśli można go uniknąć, na co właśnie pozwala faktoring, to warto o takim rozwiązaniu pomyśleć poważnie.

Dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej na ten temat, poniższy link będzie na pewno pomocny

https://www.youtube.com/watch?v=KoffHS_Ztag&t=2s

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.