Jak działają etykieciarki?

Etykiety pojawiające się na rozmaitych opakowaniach z zakresu produktów chemicznych, kosmetycznych, jak i spożywczych spełniają dwie funkcje. Praktyczna część, to informacja odnośnie danego produktu, jego nazwa i inne ważne elementy.

etykieciarka

Druga część, to reklama, czyli wszystko to, co ma podziałać na odbiorcę i zachęcić go do zakupu. Na czym jednak polega etykietowanie?

Na rynku dostępnych jest sporo nowoczesnych urządzeń, które są w stanie wykonać nadruk na danym opakowaniu. To tak zwane etykieciarki. Te całkowicie automatyczne, elektroniczne, wymagają jedynie instalacji i wpisania odpowiednich danych. Do tego mogą wykonać nadruk, w postaci zaprojektowanej etykiety na liczbie nawet kilku tysięcy opakowań, w ciągu jednej godziny. Etykieciarka może działać w pełni automatycznie, półautomatycznie, jak i może być obsługiwana ręcznie. Wszystko zależy od wielkości zakładu produkcyjnego, zapotrzebowaniu na naklejanie etykiet oraz tego, na co tak naprawdę liczy właściciel firmy.

W zależności od posiadanych funkcji oraz możliwości, etykieciarka będzie się różnić sposobem oklejania opakowania. Generalnie można jednak mówić o podobnej zasadzie działania wszystkich urządzeń tego typu. Maszyna takowa powinna mieć wyświetlacz oraz klawiaturę, dzięki którym zostaną wprowadzone dane, jakie mają zagościć na etykiecie. Do tego niezbędna jest taśma, z której podawane są kolejne opakowanie, a także ta, na której już oklejone opakowanie powędrują do pojemnika zbiorczego, w którym są przechowywane. Opakowania okrągłe, na których całej średnicy mają gościć nadruki, muszą trafić w „ręce” etykieciarki, która wyposażona została w mechanizm obrotowy.

Pokrótce: transporter podaje opakowanie, taśma przesuwa je do podajników, a te z kolei przesuwają je do gniazda tarczy. Dzięki prowadnicom wybrane opakowania trafiają do mechanizmu, który powoduje wykonanie nadruku na opakowaniu. Końcowy etap, to gotowe, oklejone opakowanie, ponownie trafiające na taśmę transportującą tym razem do pojemnika zbiorczego.

Zakup etykieciarki powinien być poprzedzony analizą odnośnie tego, na ile wydajne powinno być tego typu urządzenie. Należy również dobrać je pod względem wielkości opakowania, które będzie etykietowane. Koniecznością jest wyposażenie w specjalne czujniki, dzięki którym etykieciarka wie, kiedy do jej mechanizmu trafia opakowanie, a ewentualne błędy można szybko wyeliminować.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.