Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup jako zabezpieczenia swoich oszczędności. W otoczeniu dużego zainteresowania tym aktywem warto jednak zadbać o to, aby kupić go w bezpieczny sposób i nie dać się „nabrać” na nieuczciwe oferty sprzedaży. Co należy wiedzieć, a czego unikać?

zloto

Zanim kupisz, sprawdź

Popularność inwestowania w złoto od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie. W ub.r. osoby oszczędzające zapytane o to, w co warto inwestować, na drugim miejscu wskazywały właśnie ten metal szlachetny (28%). Co istotne, kruszec jest jeszcze mocniej doceniany przez młodych. Zapytani – analogicznie – w co warto inwestować, najliczniej odpowiadali, że w złoto inwestycyjne (36% w grupie 18-24 lata i aż 41% w grupie 25-34 lata) – wynika z badań firmy Tavex.

Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez internet, fizyczny kruszec stał się bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również te ekonomiczne, warto zastanowić się, gdzie kupić aktywo.

Jak bezpiecznie kupować złoto? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia zaufanego dealera. Ważne, aby decydując się na zakup fizycznego złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy. Istotne mogą okazać się opinie innych klientów. Dobrze jest również sprawdzić, czy oferowane produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Fakt ten może mieć wpływ na cenę, a także jest dodatkowym potwierdzeniem autentyczności produktów. Należy przy tym podkreślić, że sama nazwa mennica nie oznacza zakładu zajmującego się produkcją monet, medali czy stempli – dobrze jest więc zweryfikować również tę pozycję. Warto również wiedzieć, że zaufani dealerzy mają możliwość sprawdzenia autentyczności wybranej sztabki czy monety np. spektrometrem.

Jeżeli chcemy kupić złoto przez internet, dobrze jest zweryfikować czas realizacji transakcji. Zakup kruszcu z dostawą terminową, np. 45-dniową, naraża klienta na ryzyko w postaci zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Tylko inwestycja w złoto z natychmiastową realizacją zamówienia gwarantuje, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie ma na stanie.

Kupując złoto stacjonarnie, również należy dopytać o wspomnianą wcześniej dostępność towaru – jedyną ofertą, na którą inwestor powinien przystać to zakup złota od ręki.

Złoto jest towarem, którego cena jest ustalana na światowych rynkach. Dlatego warto sprawdzić jego aktualną wartość przed zakupem, aby mieć pewność, że zapłacimy uczciwą kwotę. Przy czym należy wiedzieć, że oprócz ceny samego złota, należy uwzględnić marżę mennicy, sprzedawcy czy koszty transportu – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Ważne parametry

Decydując się na zakup złota oprócz ceny, najczęściej zwraca się uwagę na wagę produktu oraz próbę. Co właściwie oznaczają te parametry? Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie, który wykorzystano do przygotowania danej sztabki lub monety bulionowej. Jest ona wyrażana w promilach. Oznaczenia na produktach inwestycyjnych należy rozumieć tak samo jak te umieszczane na wyrobach jubilerskich – np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%.

Warto podkreślić, że złotem inwestycyjnym nazywamy monety i sztabki o próbie 999.9. Ponadto aktualnie stosuje się siedmiostopniową skalę prób złota, w której najwyższą określa się jako „0”. Próba „6”, najniższa, jest umieszczana na wyrobach ze stopu zawierającego 33,3% czystego złota.

Drugim parametrem, obok próby złota, wskazywanym przy każdym produkcie inwestycyjnym jest jego waga. Podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g). Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską.

W uncjach zazwyczaj wyraża się wagę monet bulionowych. Mają one najczęściej gramaturę około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańską. Waga sztabek natomiast jest podawana w gramach oraz uncjach. Podyktowane jest to względami praktycznymi – sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.). Im więcej gram złota zawiera dany produkt, tym niższa z reguły jest cena kruszcu w przeliczeniu na 1 gram.  Warto zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu wyboru produktu inwestycyjnego. Oczywiście większa gramatura jest równoznaczna z większą wartością, ale na szczęście różnorodność na rynku metali szlachetnych jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.