Inwestuj w złote monety – cenowe hity Mennicy Polskiej!

Złote monety bulionowe to dobra i stosunkowo bezpieczna inwestycja. Mennica Polska, jako największy krajowy dystrybutor złota i jedyny w Polsce, który posiada własną rafinerię, proponuje obecnie bardzo korzystny cenowo zakup złotych monet inwestycyjnych – Krugerrand.

bb3-010

Krugerrand (nazwa pochodzi od nazwiska byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki – Paula Krugera) to najpopularniejsza na świecie moneta bulionowa, bita w RPA od 1967 roku. Jest tam zresztą prawnym środkiem płatniczym, choć jako waluta raczej dziś niewykorzystywanym. Krugerrandy to po prostu lokata kapitału. Monety te powstają ze złota próby 916 z niewielką domieszką miedzi (8,33%) dla zwiększenia ich twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniami.

Dla przypomnienia…

Próba złota, która opisuje każdy produkt inwestycyjny wykonany z tego kruszcu, informuje nas – dosłownie rzecz ujmując – o „zawartości złota w złocie”, czyli o tym, jakie proporcje składników charakteryzują dany stop. Najwyższa próba złota to 999,9. Jest to praktycznie czyste złoto (zawartość jest maksymalnie zbliżona do 100%). Produkty wykonane ze złota najwyższej próby są dość plastyczne, dlatego zwykle w przypadku wyrobów jubilerskich czy właśnie złotych monet bulionowych, stosuje się domieszki nieco twardszych metali, aby produkt był trwalszy i mniej podatny na zarysowania czy inne uszkodzenia. Czyste złoto proponuje się najczęściej w postaci sztabek złota inwestycyjnego. Próby złota spotykane na rynku metali szlachetnych to, poza wspomnianymi tu już 999,9 oraz 916, między innymi: 960, 750, 585, 500, 375, 333.

Drugi istotny „parametr” to masa złotych monet bulionowych (jak również na przykład sztabek ze złota), podawana w uncjach (oz). Jest to podstawowa jednostka używana w handlu metalami szlachetnymi. Najczęściej stosuje się uncję jubilerską (tzw. uncja trojańska równa 31,1035 g).

I jeszcze kwestia ceny… Jak wiadomo, cena złota w Polsce zależy od obowiązującego kursu złota na świecie, a także od aktualnego kursu USD / PLN (bo światowy kurs złota podaje się właśnie w dolarach amerykańskich). Każdy, kto kupuje bądź sprzedaje złoto inwestycyjne, może na bieżąco kontrolować ceny złota, a także śledzić historię wzrostów i spadków na przestrzeni kilku ostatnich lat, na przykład tutaj http://inwestycje.mennica.com.pl/poradnik-inwestora/kurs-zlota/. Notowania kursu złota są ciągłe, natomiast dwa razy dziennie (przed południem i po południu) jest on ustalany (podczas specjalnej telekonferencji London Gold Fixing) przez pięć największych instytucji handlujących tym kruszcem (Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC, Scotia Mocatta, Société Générale). Dzieje się tak już od 1919 roku…

Złota inwestycja

Inwestowanie w złoto, w tym w złote monety bulionowe, jest opłacalne z wielu względów. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT i dlatego traktuje się je jako walutę. Wedle obowiązujących obecnie przepisów podatkowych, za złoto inwestycyjne uważa się sztabki lub płytki złota o próbie co najmniej 995 (99,5% zawartości czystego pierwiastka w stopie) oraz złote monety bulionowe o próbie minimum 900 (tj. 90% czystego złota w stopie).

Innym istotnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w złoto jest to, że zakup złota jest jedną z bezpieczniejszych form lokowania kapitału. Pamiętajmy, że złota moneta czy sztabka złota zawsze będzie coś warta – jej cena nigdy nie spadnie do zera, co może się zdarzyć na przykład w przypadku papierów wartościowych. Ponadto, znaczenie złota, jako dobrego zabezpieczenia kapitału, nie raz, nie dwa zweryfikowały już zawirowania gospodarcze na świecie. Złoto jest dziś synonimem stabilizacji i bezpieczeństwa, choć oczywiście pewne ryzyko inwestycyjne istnieje, ale w kontekście długofalowej strategii lokacyjnej, jest ono niewielkie. Dlatego właśnie sięga po nie coraz więcej inwestorów indywidualnych, jak również instytucjonalnych (międzynarodowe koncerny czy banki zwiększające własne rezerwy w złocie).

Złoto fizyczne z gwarancją odkupu

Dla bezpieczeństwa i pewności swojej inwestycji, należy kupować od wiarygodnego dostawcy i wyłącznie złoto istniejące fizycznie, a nie tylko na papierze. Takie właśnie bezpieczne zakupy proponuje Mennica Polska, która jest nie tylko dystrybutorem, ale i producentem złota posiadającym własną rafinerię. Nabyte tutaj sztabki czy złote monety bulionowe to faktycznie istniejące złoto, które – dodatkowo – objęte jest gwarancja odkupu. Można je przechowywać u siebie lub zdeponować w menniczym skarbcu.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.