Ile można zyskać na wynajmie mieszkania?

Zakupienie mieszkania na wynajem to nadal popularna opcja wśród Polaków. W dobie niskooprocentowanych lokat i ryzykownej gry na giełdzie wynajęte mieszkanie to stały i przyszłościowy dochód. Ile możemy zyskać?

mieszkania na wynajem

Szacuje się, że średnia rentowność wynajmu w Polsce wynosi około 5,3% w stosunku rocznym. To atrakcyjna propozycja, ponieważ średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi zaledwie około 1,5%. Wprawdzie niekiedy możemy trafić na różne promocje i oprocentowanie nieco wyższe, to jednak nie dochodzi ono do poziomu rentowności wynajmu. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na zakupienie mieszkania na wynajem – także przy skorzystaniu przy tym z kredytu. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego aż około 1/3 wszystkich zakupionych nieruchomości ma charakter inwestycyjny.

Jak zarobić najwięcej?

Aby na wynajmie mieszkania zarobić jak najwięcej, trzeba przede wszystkim podjąć dobrą decyzję dotyczącą zakupu te nieruchomości. Liczy się przede wszystkim dobra lokalizacja. Właśnie dlatego najwięcej można zarobić na mieszkaniach w dużych miastach – Warszawa, Kraków, Wrocław i podobnych. Więcej na Ronson Development. Także liczy się lokalizacja w samym mieście – dobra komunikacja, bliskość centrum, rozwinięta infrastruktura powodują, że za mieszkanie będziemy mogli otrzymać większą sumę. Warto też wskazać, że najwięcej można zarobić na mieszkaniach mniejszych – są łatwiejsze w wynajmie.

Jak obliczyć zysk z mieszkania?

Gdy chcemy obliczyć, ile może zarobić na nas mieszkanie, które sprzeda nam każdy ceniony na rynku deweloper w Warszawie czy w innym mieście, warto wziąć pod uwagę tak zwany wskaźnik ROI, czyli z angielskiego return on investment – zwrot z inwestycji. ROI oblicza się przez pomnożenie miesięcznego dochodu wynajmu netto x 12 miesięcy i dzieli się uzyskaną sumę przez łączny koszt zakupu. Jeśli mieszkanie było zakupione na kredyt, wtedy od miesięcznego dochodu netto z wynajmu dodatkowo odejmuje się ratę kredytu. Wynik mnoży się razy 100% i daje on procent rentowności inwestycji – oczywiście, im będzie on wyższy tym lepiej, ponieważ tym więcej zarobimy na naszym mieszkaniu na wynajem.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.