Ile można oszczędzić w III filarze na kontach emerytalnych?

Od 2012 r. Polacy mają możliwość oszczędzania nie tylko na jednym, ale i na dwóch kontach emerytalnych. Oprócz indywidualnego konta emerytalnego (IKE) rynek finansowy proponuje także indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – podaje „Rzeczpospolita” (Nr z 11.12.2012 r.).

Według gazety, o ile w przypadku IKE limit wpłat został ustalony kwotowo (w 2012 r. jest to 10 578 zł), to w przypadku IKZE sytuacja nie wygląda już tak prosto. Dlaczego ? Limit wpłat na to konto został bowiem ustalony procentowo i „jest uzależniony od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne za rok poprzedni”. – wylicza dziennik Ponadto, wpłaty na IKZE nie mogą przekroczyć 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków (100 770 zł w 2011 r.), co daje w tym roku 4030,8 zł. Jednak wiele osób nie potrafi prawidłowo wyliczyć indywidualnego limitu wpłat. „Rzeczpospolita” radzi, że w przypadku uzyskiwania dochodów z jednego źródła (np. z jednej umowy o pracę) „swój limit wpłat na IKZE można wyliczyć na podstawie raportu ZUS RMUA przekazywanego pracownikom przez pracodawcę często wraz z paskiem płacowym”. Natomiast osoby, które uzyskują dochody z wielu źródeł, np. z kilku umów o pracę, mogą wyliczyć swój limit wpłat na IKZE poprzez zsumowanie „kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustalonej za rok poprzedni w oparciu o wynagrodzenie osiągane u każdego z pracodawców. I w tym przypadku mogą zwrócić się do każdego pracodawcy o informacje o podstawie wymiaru składki”.
Osoby samozatrudnione muszą ustalić od jakiej podstawy płacą składki na ubezpieczenie emerytalne – wyjaśnia gazeta. I podpowiada, że wiele instytucji finansowych ma na stronach internetowych specjalne kalkulatory , na których można samodzielnie obliczyć limit wpłat na IKZE. A od tego, ile wpłacimy na IKZE zależy korzyść podatkowa na jaką możemy liczyć.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.