Faktoring nie zwalnia tempa – w czym tkwi jego siła?

Rynek faktoringu w pierwszym półroczu 2018 r. osiągnął obroty w wysokości 109,5 mld zł., aż o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Zainteresowanie tą formą finasowania stale rośnie. Wybiera ją obecnie już przeszło 15 tys. klientów – wskazuje Polski Związek Faktorów. Jest to spowodowane m.in. wzrostem gospodarczym Polski, co potwierdza zwiększenie PKB o 5,1 proc. Według 15. fali badania Bibby MSP Index, aż 88,9 proc. przedstawicieli sektora MŚP deklaruje, że pojęcie faktoringu jest im znane.

faktoring

Jednym z podstawowych elementów, warunkujących popularność tej formy finansowania jest rozwój gospodarczy. Mogłoby wydawać się, że wysokie tempo wzrostu PKB determinuje minimalizowanie zatorów płatniczych. Przedsiębiorcy uśpieni jednak dobrą koniunkturą tracą czujność i w znacznie mniejszym stopniu sprawdzają swoich kontrahentów. Takie postępowanie może przyczyniać się do narastających problemów z terminowością zapłaty, z którą zmaga się już niemal 53% przedsiębiorców obrazuje 15 fala. naszego badania Bibby MSP Index – podkreśla Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, to kolejny aspekt wpływający na wzrost  rynku faktoringowego. Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości udział firm z sektora MŚP w tworzeniu PKB na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rośnie. Ostatnio przekroczył on 50%. Co więcej, małe i średnie przedsiębiorstwa są miejscem pracy dla 69% zatrudnionych. Warto również dodać, że generuje on ponad połowę (56%) przychodów ogółem oraz blisko jedną trzecią wartości eksportu wyrobów i usług (30%).

Pomimo dynamicznego rozwoju firmy z sektora MŚP borykają się z problemem płynności finansowej. Niestety często nie mogą one skorzystać z oferty banku, gdyż ten nie ma dla nich odpowiedniego rozwiązania. W tej sytuacji na pomoc przychodzi faktoring. Podczas zawierania współpracy z firmą faktoringową przedsiębiorca pozbywa się problemu wielu procedur będących nieodłącznym elementem uzyskania finansowania w postaci kredytu bankowego. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw reprezentujących sektor MŚP – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Wzrost popularności faktoringu pełnego wpływa również na ogólny rozwój tego sektora finansowania. Charakteryzuje się on przejęciem przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów objętych umową faktoringu. Nawet w przypadku połączenia kredytu z ubezpieczeniem nie da się osiągnąć korzyści, jakie daje faktoring bez regresu (pełny). Według danych Polskiego Związku Faktorów najpopularniejszą formą faktoringu jest właśnie faktoring krajowy pełny. Wartość jego obrotu w II kwartale br. wyniosła ponad 44,4 mld. zł., podczas gdy krajowego niepełnego ponad 30,8 mld. zł.

Na rozkwit faktoringu ma także wpływ jego szeroka dostępność dla firm w różnej kondycji finansowej. Jest to rozwiązanie pozwalające „odmrozić” pieniądze, które tkwią w niezapłaconych fakturach. Zapewnia płynność finansową. Faktoring to usługa kompleksowa, która poza zapewnieniem szybkiego dostępu do gotówki dostarcza także pakiet dodatkowych świadczeń. Są to np. prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności.

[PR]

reklama:

7 thoughts on “Faktoring nie zwalnia tempa – w czym tkwi jego siła?

  1. Jego siła się bierze z tego, że przedsiębiorcy są już chyba zmęczeni czekaniem na swoje pieniądze po pare miesięcy. Gdyby u mnie były poważne problemy z płynnością to sam bym się na faktoring zdecydował

  2. Dobrze, że faktoring się rozwija, ale to w sumie nie dziwi zbytnio przy sporej skali problemu z zatorami płatniczymi praktycznie wszędzie. A tego typu usługi niewątpliwie pozwalają te problemy rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.