Drukarka termotransferowa – jak działa i co warto o niej wiedzieć?

Drukarki termontransferowe to urządzenia służące do wydruku na różnych materiałach. Z jednej strony możemy drukować na tradycyjnym lub samoprzylepnym papierze, z drugiej – na materiałach foliowych, tekstylnych czy na plastiku. W tym wpisie sprawdzimy, jak działają drukarki termotransferowe i co warto o nich wiedzieć?

drukarka termotransferowa

Na początku warto wyjaśnić, że drukarki kodów kreskowych mogą działać w dwóch różnych trybach: termicznym lub termotransferowym. Na rynku znajdziemy producentów, którzy oferują urządzenia działające tylko w jednej technologii druku. Inni stawiają na wszechstronność, dając klientowi możliwość wyboru.

Jak działa drukarka termotransferowa?

Druk termotransferowy to taki, który pojawia się w momencie podgrzania pigmentu zawartego w taśmie termotransferowej. Taka taśma wraz z taśmą z etykietami przesuwa się, a rozgrzana głowica drukarki uwalnia substancję barwiącą. Nacisk głowicy oraz temperatura sprawia, że głowica drukarki przenosi substancję na powierzchnię materiału i w ten sposób następuje wydruk.

Warto wspomnieć, że takie drukarki posiadają zdolność wydruku z wykorzystaniem folii termotransferowej. Materiał, na którym drukujemy, dopasowuje się do wydruku dzięki zastosowaniu taśmy barwiącej. Do najważniejszych elementów drukarki należy zaliczyć głowicę drukująca, która podczas procesu wydruku nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Reakcja zachodząca pomiędzy taśmą a głowicą pozwala na odwzorowanie przygotowanego projektu graficznego na używanym materiale. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że głowica jest technicznie zaawansowanym elementem, który dzięki grzewczym punktom o odpowiedniej gęstości jest w stanie przygotować i odwzorować wydruk o ustalonej rozdzielczości. Wśród najczęściej spotykanych głowic wymienia się te o rozdzielczości 203dpi, 300dpi.

Co warto wiedzieć o drukarkach termotransferowych?

Drukarki termotrasferowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z systemami magazynowymi, firmami transportowymi czy logistycznymi. To właśnie w tych miejscach najczęściej wykorzystywane są do wydruków kodów kreskowych (zwanych inaczej etykietami).

Druk cyfrowy wykorzystuje się także do druku na tkaninach. Termotransfer sprawia, że tusz pod wpływem wysokiej temperatury wnika w strukturę materiału, dzięki czemu wydruk na materiałach tekstylnych (koszulkach, flagach itp.) jest odporny na warunki pogodowe, a taki materiał można bez problemów prać w pralce oraz prasować.

Drukarki termotransferowe to urządzenia, które sprawdzają się także w szeroko rozumianym transporcie – zarówno w firmach logistycznych, jak i produkcyjnych. Wszystko za sprawą wielofunkcyjności, możliwości wydruku na różnych materiałach oraz skuteczności i odporności na warunki zewnętrzne.

Decydując się na zakup drukarki termotransferowej warto pamiętać, że wydruk z niej będzie przede wszystkim trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Wśród zalet warto wymienić możliwość druku na różnych materiałach i szybkość działania urządzenia – typowe drukarki drukują do 25 cm na sekundę, czyli wydruk setek etykiet zajmuj około minuty czasu.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.