Dlaczego warto działać etycznie w biznesie?

Liczba firm decydujących się na prowadzenie biznesu w oparciu o standardy etyczne sukcesywnie rośnie. Dlaczego?

etyka w biznesie

Odpowiedź jest bardzo prosta. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą ze swoimi produktami i usługami na rynki zagraniczne. Coraz chętniej podejmują też współpracę z międzynarodowymi koncernami. I to głównie one wymagają od swoich producentów czy dostawców potwierdzenia, że działają w sposób etyczny i odpowiedzialny. Brak spełniania tych wymogów kończy się najczęściej zerwaniem współpracy. Bowiem dla wielkich i znanych koncernów jest to kwestia reputacji i nie mogą sobie pozwolić, żeby ktoś zaszkodził ich wizerunkowi, budowanemu nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego wymagają od swoich partnerów biznesowych posiadania certyfikatu potwierdzającego ich etyczność, a niekiedy decydują się wysłać swój zespół ludzi do przeprowadzenia audytu etycznego u partnera. W czasie takiego audytu weryfikacji podlega dokumentacja firmy, prowadzone są rozmowy z pracownikami i sprawdzane warunki pracy.

Również działając wyłącznie na rynku lokalnym warto jest działać zgodnie z zasadami etyki. Jak pokazują wyniki z badania przeprowadzonego w listopadzie 2015 roku przez Millward Brown na temat Reputacji firm w Polsce – 44% Polaków woli kupować produkty i usługi firm działających w sposób odpowiedzialny. Świadomość konsumentów w tym obszarze również rośnie i chcą nabywać towary produkowane w firmach, w których przestrzegane są zasady społeczne.

Nie wiesz czy Twoja firma spełnia te standardy? Zleć przeprowadzenie audytu etycznego i poznaj odpowiedź!

Audyt etyczny może zostać przeprowadzony przez firmę zewnętrzną, która oceni czy firma działa według przyjętych standardów etycznych lub pracownika wewnętrznego – jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje. Audyt taki obejmuje wizyty w miejscach związanych z prowadzoną działalnością, przegląd dokumentacji oraz rozmowy z pracownikami. Celem jest ewentualna poprawa kultury firmy, jej relacji z otoczeniem czy prawidłowości w podejmowaniu decyzji. Więcej na temat audytu znajdziesz na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.