Czym jest outsourcing pracowniczy?

Modne ostatnio pojęcie „outsourcing” jest niczym innym jak procesem wyprowadzania poza firmę pewnych zadań. Przedsiębiorstwa najczęściej przekazują innym podmiotom te obowiązki, które są dla nich zbyt czasochłonne lub wymagają zatrudnienia specjalistów czy nawet utrzymywania osobnego działu.

outsourcing kadr i płac

Na czym polega outsourcing kadr i płac?

Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na outsourcing pracowniczy, ponieważ zarządzanie kadrą i płacami jest nie tylko kosztowne i czasochłonne, ale także trudne w realizacji. Outsourcing kadr i płac jest więc sposobem na uwolnienie firmy od prowadzenia żmudnych rozliczeń, w których łatwo o pomyłkę.

Zadania związane z personelem przekazuje się podmiotowi, który posiada na ten temat specjalistyczną wiedzę i, co ważniejsze, bierze odpowiedzialność za prawidłowe rozliczanie pracowników. Dzięki outsourcingowi kadr i płac właściciel może spać spokojnie i zająć myśli tylko tym, co jest konieczne dla rozwoju firmy.

Rekrutacja nie będzie już problemem

Zdecydowanie się na outsourcing pracowniczy zwalnia również przedsiębiorstwo z konieczności przeprowadzania rekrutacji. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których rotacja pracowników jest dość duża, jest to niezwykle czasochłonne, z kolei małe firmy nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie fachowca i w konsekwencji mogą nie przeprowadzić właściwej selekcji kandydatów.

Podmioty zajmujące się zarządzaniem kadrami innych przedsiębiorstw zazwyczaj oferują nie tylko pomoc przy przeprowadzaniu rekrutacji, ale także późniejszą kontrolę nad pracownikiem. Outsourcing kadr i płac sprawia, że przedsiębiorca nie musi troszczyć się o to, czy jego pracownicy mają ważne badania, ich urlopy są rozliczone albo o to, gdzie znaleźć zastępstwo za chorego pracownika.

Jakie są główne przyczyny korzystania z outsourcingu?

Za najważniejszą zaletę outsourcingu kadr i płac uważa się oszczędność. Pieniędzy, czasu i nerwów. Finansowo outsourcing jest zazwyczaj bardzo opłacalny, bo dzięki niemu nie trzeba utrzymywać kolejnych działów: prawnego, księgowości czy HR-u. Nie jest także konieczna delegacja pracownika, który musiałby czuwać nad całym tym procesem.

Pozostawienie rozliczeń specjalistom i upewnienie się, że wszelkie działania będą konsultowane z prawnikami i księgowymi jest jednym z najrozsądniejszych posunięć, jakie może wykonać przedsiębiorca nastawiony na rozwój firmy. Oddając część zadań w cudze ręce, może skupić się on na tym, na czym dobrze się zna i co jest w danej chwili najważniejsze dla przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami GLC

reklama:

2 thoughts on “Czym jest outsourcing pracowniczy?

  1. Znajoma zleciła prowadzenie księgowości Eurokadrze Expert, ma więcej czasu na prowadzenie firmy, znalazła też wreszcie czas dla siebie.

  2. Zlecenie pewnych zadań poza naszą firmę, to według mnie same plus. Najważniejszy plus jest taki, że możemy zaoszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na rozwój biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.