Czym jest doradztwo transakcyjne?

Doradztwo transakcyjne jest usługą, która obejmuje: modelowanie finansowe, wycenę przedsiębiorstwa oraz cały proces podczas fuzji i przejęć, czyli: analiza rynku, szukanie inwestora oraz uczestnictwo w negocjacjach. Osoby, które są odpowiedzialne za prowadzenie takiego procesu muszą posiadać spore doświadczenie oraz wiedzę z wielu sektorów, które są związane z finansami. Ich celem jest uzyskanie jak najlepszych warunków dla swojego klienta podczas procesu kupna lub sprzedaży danego przedsiębiorstwa.

doradztwo-transakcyjne

W zależności od tego czy klientem jest osoba, która chce sprzedać przedsiębiorstwo, czy kupić doradztwo może się różnić. W przypadku sprzedającego ważne jest, aby odpowiednio przygotować spółkę, żeby lepiej prezentowała się przed potencjalnym nabywcą. Doradca może zasugerować działania, które zwiększą rentowność spółki lub które zwiększą skalę działalności, co będzie wiązać się z uzyskaniem wyższej wyceny. Ze względu na doświadczenie, doradca ma ułatwiony kontakt z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych, co może znacznie przyspieszyć proces znalezienia kupca. W przypadku chęci sprzedania przedsiębiorstwa inwestorowi z branży (inwestorowi strategicznemu) zagwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo, aby poufne informacje nie zostały wykorzystane przeciwko klientowi. Zarówno przy kontakcie z inwestorami strategicznymi i finansowymi, po zaprezentowaniu oferty dochodzi do negocjacji ceny, która trzeba zapłacić za przedsiębiorstwo. Przedstawiciele funduszy inwestycyjnych będą starali się zbić cenę najbardziej jak się da, aby inwestycja była bardziej opłacalna, z kolei przedstawiciele spółek z branży mogą nie dostrzegać pewnych elementów. W obu przypadkach rola doradcy sprowadza się do obrony interesu klienta oraz obrony założeń rzeczowymi argumentami, opartymi na warunkach rynkowych. Działania takie pomogą zwrócić uwagę na największe zalety spółki, co pozwoli uzyskać wysoką wycenę. Kolejnym etapem jest proces due diligence, który ma na celu sprawdzenie czy wszystkie elementy sprawozdania finansowego są zgodne z prawdą. Proces ten często jest dość długi i męczący, a bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy bardzo trudny do przeprowadzenia. Doradca zajmuje się wtedy całym zagadnieniem, które jest konieczne, aby transakcja doszła do skutku. Ostatnim krokiem jest zamknięcie transakcji, czyli dogadanie ostatecznych szczegółów oraz podpisanie całej dokumentacji.

W przypadku, gdy klient jest kupującym, proces wygląda bardzo podobnie. Największe różnice występują na początku procesu, kiedy to trzeba znaleźć odpowiednie przedsiębiorstwa, które spełniają wymogi klienta. Doradca pomaga wybrać odpowiednie podmioty, które wyróżniają się na tle reszty innowacyjnym produktem, rentownością lub osiąganymi wynikami. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, specjaliści są w stanie wskazać kilka podmiotów oraz wymienić ich największe zalety i wady.

Jak widać, niezależnie od sytuacji, najważniejszym celem doradcy jest ochrona interesu klienta podczas procesu transakcyjnego. Oferta przeważnie obejmuje cały wachlarz wymaganych usług, które są potrzebne. Bez wiedzy oraz doświadczenia, które oferują najlepsi specjaliści, skoordynowanie wszystkich działań oraz odnalezienie się w tych realiach jest bardzo trudne dla niedoświadczonych osób. Następnie kontakt z drugą stroną transakcji może skończyć się niepowodzeniem ze względu na różne oczekiwania oby stron. Doradca w takiej sytuacji pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli potrzebujesz doradztwa, sprawdź usługi realizowane przez CMT Advisory.

[Materiał zewnętrzny]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.