COVID-19: Kluczowe kraje Europy Wschodniej stoją w obliczu Erozji Przestrzeni Fiskalnej

Gdy pandemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać w całej Europie, wpływ na gospodarkę był jednym z pierwszych głównych celów dla inwestorów i osób dbających o finanse i nie bez powodu. Blokady oznaczały zatrzymanie milionów ludzi w środku, co doprowadziło do natychmiastowego spadku handlu i produkcji, ponieważ fabryki zostały zamknięte, a ludzie nie mogli iść do pracy – dotknęło to rozwijającego się sektora usług w Polsce. W obliczu powrotu do zdrowia, jedno pytanie, które ludzie zadają, brzmi: jak źle będzie, a odpowiedź jest zawsze taka sama: jest za wcześnie, aby powiedzieć.

vestle

Gdy pandemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać w całej Europie, wpływ na gospodarkę był jednym z pierwszych głównych celów dla inwestorów i osób dbających o finanse i nie bez powodu. Blokady oznaczały zatrzymanie milionów ludzi w środku, co doprowadziło do natychmiastowego spadku handlu i produkcji, ponieważ fabryki zostały zamknięte, a ludzie nie mogli iść do pracy – dotknęło to rozwijającego się sektora usług w Polsce. W obliczu powrotu do zdrowia, jedno pytanie, które ludzie zadają, brzmi: jak źle będzie, a odpowiedź jest zawsze taka sama: jest za wcześnie, aby powiedzieć.

Ogólny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę globalną i regionalną będzie zależeć od kilku czynników, w szczególności od tego, jak duży wpływ miał pakiet bodźców fiskalnych każdego kraju na złagodzenie ciosu, a – szczególnie dla krajów takich jak Polska – z charakterystycznie silnym poziomem konsumpcji krajowej – wielkość sektora usług i głębokie zakorzenienie gospodarki w regionalnych łańcuchach dostaw. Eksperci spekulują, że od kwietnia Polska da realną nadzieję na silne ożywienie, wraz z Czechami i Węgrami, oczekuje się znacznego spadku wzrostu gospodarczego od drugiego kwartału. *

Powodem, dla którego patrzymy w szczególności na te 3 kraje, jest to, że rządy każdego z nich wykorzystały przestrzeń fiskalną w celu wdrożenia swoich reakcji na sytuację COVID-19, która stwarza dodatkowy problem po zakończeniu kryzysu – czyli odzyskiwaniu podatków rezerwy w trudnych czasach. *

Co to jest przestrzeń fiskalna?

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś tego terminu, nie martw się. Jest to termin najczęściej używany w sektorze opieki zdrowotnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia przestrzeń fiskalna jest „definiowana jako sala budżetowa, która pozwala rządowi na zapewnianie zasobów na cele publiczne bez naruszania stabilności budżetowej”. Co więcej, przestrzeń fiskalną można wykorzystać, gdy rząd może albo podnieść, albo obniżyć podatki i nadal unikać zagrożenia dla dostępu do rynku i stabilności zadłużenia. ** W terminach laików pomyśl o wyrażeniu „desperackie czasy wymagają desperackich środków” – w tym przypadku przestrzeń fiskalna pozwala rządowi stworzyć i wdrożyć te desperackie środki, takie jak bezprecedensowe pakiety bodźców fiskalnych, które kraje takie jak Polska, Węgry i Czechy wprowadziły do walki z COVID-19.

Jakie środki podjął każdy kraj?

Na początku wszystkie trzy narody wprowadziły pakiety fiskalne, aby podjąć niezbędne kroki w celu powstrzymania i zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa, jednocześnie wspierając gospodarkę każdego z nich dzięki kombinacji podatków, tymczasowego wsparcia dochodów dla poszczególnych pracowników i kluczowych firm, wydatków na rozszerzenie opieki zdrowotnej i gwarancje rządowe. Czyli środki, które mogą niebezpiecznie stanowić znaczną część jego PKB. * Na przykład:

· Republika Czeska przeznaczyła prawie 20% swojego PKB, z czego 17% ma formę gwarancji – jeden z największych w ramach uznanego systemu ratingowego Fitch.

· Pakiet Węgier stanowi 18–20% jego PKB, co obejmuje 13-miesięczną premię emerytalną i płace dla dotkniętych nią pracowników.

· Znacząco niżej, Polska zobowiązała się do zastosowania bezpośrednich środków budżetowych w wysokości 3% PKB oraz gwarancji o wartości 3,3% PKB. *

Czy będą w stanie wyzdrowieć?

Analitycy uważają, że wszystkie trzy kraje są w stanie przetrwać burzę, ale, jak powiedzieliśmy wcześniej, potencjalnymi problemami dla każdego z nich jest to, jak przywrócą tę używaną przestrzeń fiskalną po minięciu kryzysu. W przeszłości wzrost dochodów zwiększał wydatki socjalne i zwiększał surowość budżetu, ale wiele nieuniknionych warunków pokryzysowych może stanowić jeszcze więcej wyzwań. Na przykład zarówno Węgry, jak i Polska zastosowały luzowanie ilościowe, co spowodowało spadek wartości waluty o ponad 5% w stosunku do euro w kwietniu. *

Te bezprecedensowe pakiety mogą również wywołać tarcia polityczne, takie jak niedawne przepisy prawne na Węgrzech, które zezwalają premierowi Viktorowi Orbanowi na rządzenie w drodze dekretu, co jest potwornym krokiem w stosunku do UE. *** skrytykował reakcję rządu, a mianowicie, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić pracowników. W ciągu ostatnich kilku lat, w obliczu wzrostu energii odnawialnej, a teraz w obliczu spowolnienia gospodarczego spowodowanego kryzysem zdrowotnym, górnictwo węgla kamiennego napotyka nieodwracalne szkody, podsycając jeszcze więcej obaw przed nadchodzącą niepewnością ****.

Co dalej?

Nawet gdy niektóre kraje zaczynają znosić ograniczenia blokowania, pojawia się mnóstwo niepewności. Czasami nawet wiadomości są mylące. Słyszysz jedną rzecz w telewizji, ale widzisz coś innego na platformach społecznościowych, takich jak Facebook. Możesz rozważyć przeczytanie jak największej liczby artykułów finansowych, a także sprawdzenie kalendarza ekonomicznego Vestle, aby być na bieżąco z ważnymi wydarzeniami finansowymi, które mogą mieć wpływ na globalną gospodarkę. Czasy niepewności mogą pojawić się na rynkach finansowych jako zmienność, która może stanowić zarówno ryzyko, jak i możliwości dla świadomych inwestorów. Platforma handlowa Vestle oferuje setki instrumentów CFD, które pozwalają handlować ruchami cen w obu kierunkach bez posiadania aktywów bazowych. Wybieraj spośród akcji takich jak Facebook, surowców, indeksów, walut obcych, kryptowalut i ETF-ów. Oferujemy również bezpłatne materiały edukacyjne, szkolenia 1 na 1 z trenerem handlowym oraz zaawansowane narzędzia handlowe. Pobierz aplikację Vestle na Androida, aby zabrać platformę transakcyjną w dowolne miejsce (dostępna również na iOS).

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 84.6% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.