Co wpływa na wysokość kosztów budowy domu?

Budowa domu jest nie lada przedsięwzięciem. Wiąże się z koniecznością poświęcenia nie tylko czasu, ale również znacznych nakładów finansowych. Wymaga od nas wielu umiejętności, w tym przede wszystkim organizacyjnych. Podpowiadamy, co wpływa na wysokość kosztów budowy domu i w jaki sposób można je zniwelować.

Projekt domu Eco 02 WOZ1001
Projekt domu Eco 02 WOZ1001

Podstawa do rozpoczęcia budowy 

Aby w ogóle mówić o kosztach związanych z budową domu, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o działce, na której stanie nasz dom. Jest to pierwszy element układanki, który może nas dość sporo kosztować. Naturalnie, nie sztuką jest nabyć dobrą działkę w dogodnej lokalizacji za duże pieniądze. Sztuką jest nabyć taki kawałek ziemi, który spełni nasze wszystkie oczekiwania i nie będzie kosztował fortuny.

Odpowiedni projekt domu to podstawa!

Jednymi z głównych czynników, które wpływają na koszt budowy domu jest konstrukcja bryły i stolarka. Naturalnie, im prostsze rozwiązania wybierzemy, tym tańszy okaże się nasz dom już podczas samych prac budowlanych.  Najbardziej ekonomiczne w budowie są domy, które posiadają prostą bryłę, nie za dużą ilość okien i pozbawione są dodatkowych, choć pięknych i eleganckich, elementów, jak balkony czy lukarny. Stosując prostą konstrukcję o zwartej bryle, można zaoszczędzić na ilości pionów instalacyjno-wentylacyjnych.

Chcąc zaoszczędzić, warto zastanowić się także nad rodzajem dachu. W tej kwestii z pewnością wygrywa dwuspadowy – dzięki swojej prostocie i łatwości montażu okazuje się najtańszy na rynku. W dodatku nie pozostawia wielu zbędnych odpadów. Warto na niego postawić szczególnie jeżeli myślimy o budowie domu tradycyjnego, który nie będzie przypominał swoim stylem dworku czy rezydencji. Jest on bowiem najbardziej uniwersalny, tańszy i zapewnia większą funkcjonalność i ergonomię. Istotnym jego atutem jest możliwość adaptacji poddasza, którego powierzchnia zagwarantuje rozmieszczenie potrzebnej ilości pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom parametry domu zostaną zachowane, a my będziemy cieszyli się pieniędzmi, które udało nam się zaoszczędzić – zarówno w czasie budowy, jak i późniejszej eksploatacji.

Istotne są też materiały, które zostaną zastosowane do budowy domu. W tej kwestii na wielu rzeczach także możemy sporo zaoszczędzić. Nie zmienia to jednak faktu, że im lepsze materiały wybierzemy, tym lepiej i tym dłużej będą nam one służyły. Nasz dom może okazać się mniej energochłonny i nie będzie wymagał aż tak dużych nakładów w sezonie grzewczym. Jednymi słowy, większa inwestycja na starcie, może skutkować oszczędnościami na przestrzeni lat.

Wykończenie wnętrza

Jak w zasadzie wszystko przy budowie domu, wykończenie wnętrza daje pewne możliwości zaoszczędzenia. Zdecydowanie, chcąc urządzić nasz dom z klasą i zgodnie z obecnie panującymi trendami, nie musimy wydawać sporych sum. Aktualnie królująca moda w aranżacji wnętrz sprawia, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Z łatwością znajdziemy w sieci  inspiracje na własnoręczną ławę lub domowe dodatki. Dodatkowym atutem obecnie panujących trendów jest ogromna satysfakcja płynąca z pracy własnych rąk.

System prowadzenia budowy

Przy doborze systemu budowy, wiele zależy od nas i od posiadanego przez nas czasu. Naturalne jest to, że jeżeli nie możemy poświecić się za bardzo budowie domu, to zdecydujemy się na wynajęcie firmy, która zrobi to kompleksowo. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić pieniądze, lepszym rozwiązaniem będzie budowa systemem gospodarczym. Będzie ona znacznie tańsza, jednak będzie wymagała od nas większego poświęcenia i zaangażowania. W takim przypadku specjalistów wynajmuje się tylko do przeprowadzenia czynności wymagających profesjonalnej wiedzy i doświadczenia.

Projekt domu Armanda XS BIS WOK1068
Projekt domu Armanda XS BIS WOK1068

Stać Cię na wymarzony dom!

Chcesz zaoszczędzić? Postaw na dom o prostej konstrukcji, z optymalną ilością okien i drzwi, bez dodatkowych elementów oraz dwuspadowym dachem. Jeśli odpowiednio podejdziesz do tematu budowy domu i przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia uzbroisz się w potrzebną wiedzę, dom Twoich marzeń będziesz mógł mieć za znacznie mniejszą kwotę niż Ci się wydaje. Przejrzyj projekty domów tanich i zaoszczędź. Porównuj ceny, szukaj okazji, zajmij się rękodziełem, staraj się pilnować budowy, a dzięki temu już niebawem zamieszkasz w pięknym, nietuzinkowym domu, którego pozazdroszczą Ci wszyscy goście przekraczający jego próg.

reklama:

4 thoughts on “Co wpływa na wysokość kosztów budowy domu?

  1. Od razu powiem, że lepiej miec z 5 tysięcy więcej niż się na początku zamierzało, bo zawsze znajdą się jakieś nieprzewidziane wydatku. W moim wypadku w nocy padła mi jedna ze ścian (na szczęście na zewnątrz) i trzeba było odnowa stawiać, a to kolejne środki. Na szczęście dom od lat już stoi 🙂

  2. Myślę, że najlepszym wyborem w kwestii bryły budynku to warto zastanowić się nad prefabrykatami, czyli gotowymi elementami, które po dostarczeniu z fabryki składane są jedną całość, zgodnie z wcześniej przyjętym projektem domu. Takie domy modułowe powstają w niespełna 3 miesiące od momentu podpisania umowy. Myślę, że to stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które szanują swój czas i pieniądze, gdyż takie budynki wcale nie są droższe od budynków budowanych tradycyjną metodą.

  3. We wpisie najbardziej podoba mi się wspomnienie o tym, że aranżacja wnętrza wcale nie musi być taka droga – DIY, albo renowacja starych mebli to strzał w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.