Co się zmieniło na rynku płatności bezgotówkowych w 2015 roku?

Za nami rok dużych zmian na rynku płatności bezgotówkowych. Przed nami prawdziwa rewolucja, czyli spadek interchange w krajach Unii Europejskiej, a także zmiany w prawie i innowacje w technologii. O tym, co wydarzyło się w 2015 oraz czego możemy spodziewać się w kolejnym roku opowiada Jarosław Archacki, Dyrektor Sprzedaży w firmie PaySquare.

bb0346

2015 rokiem obniżek 

Rok 2015 rozpoczął się od kolejnej ustawowej obniżki interchange do poziomu najniższego w historii polskich płatności bezgotówkowych, która wyniosła 0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych. Ustawa ta wyprzedziła wprowadzane obecnie unijne przepisy, które obniżyły stawki do tych samych poziomów we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce cały czas rośnie. Według raportu NBP „Postawy Polaków wobec obrotu gotówkowego”, w 2009 roku częstotliwość transakcji dokonywanych kartami wynosiła zaledwie 36% płatności, a już w 2013 przekroczyła 51%. Taki wzrost można zaobserwować nie tylko w Polsce – w 2015 roku płatności w Europie Centralnej wzrosły o ponad 10% jak wskazuje światowy raport płatności 2015 przeprowadzony przez Capgemini.

Czego można się spodziewać w 2016 roku?

Pomimo tego, że płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, to przed nami jeszcze sporo pracy. Nadal ok. 70% płatności w samej Europie jest regulowane w gotówce. Dlatego płatności cały czas są swoistym magnesem dla firm, które chcą działać w tej branży proponując jednocześnie nowe, innowacyjne rozwiązania.

Z Polski możemy przytoczyć chociażby przykład płatności mobilnych, które już raczej na dobre zagoszczą na naszym rynku po sukcesie płatności zbliżeniowych, w których Polska przoduje na tle Europy. Kolejnym dynamicznie rosnącym rynkiem są transakcje dokonywane w internecie, gdzie nowe rozwiązania praktycznie pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu – szacunkowa wartość transakcji w 2015 roku przekroczy 33 mld złotych, a mimo to pole działania nadal jest ogromne.

Niezależnie od tego czy rynek będzie szedł w kierunku płatności mobilnych, lokalnych systemów płatniczych, biometrii, e-commerce, pełnej integracji lub dezintegracji systemów to wszyscy związani z branżą powinni przygotować się na dynamiczne zmiany, aby móc szybko reagować w odpowiedni sposób.

O PaySquare SE

Dzięki PaySquare przedsiębiorcy mogą przyjmować i rozliczać płatności niemal wszystkimi kartami debetowymi i kredytowymi. PaySquare obsługuje rocznie ponad 262 miliony transakcji bezgotówkowych realizowanych przez ponad 120 000 konsumentów w Europie. Firma zajmuje się również dostawą i serwisem terminali do przyjmowania płatności oraz obsługą bankomatów.

[PR]

reklama:

2 thoughts on “Co się zmieniło na rynku płatności bezgotówkowych w 2015 roku?

  1. Na pewno odsetek ludzi płacących gotówką będzie dalej sukcesywnie spadał, mam wrażenie że (przynajmniej w Polsce) obecnie naprawdę dużo ludzi płaci kartą. Zresztą banki (także w 2015) zaczęły coraz częściej „motywować” do tego klientów, wprowadzając opłaty za kartę jeśli nie dokona się nią miesięcznie płatności na określona sumę.

  2. Tak jak rok 2015 był rokiem obniżek tak 2016 na polskim rynku może stać się rokiem podwyżek. Zaskoczył mnie fakt, że wciąż około 70% płatności w cywilizowanej Europie jest realizowana gotówką. Ratunkiem, aby nie był to rok pod znakiem podwyżek, może być zwiększenie ilości transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.