Chcesz założyć własną stację paliw? Dowiedz się czego potrzebujesz

Co roku w naszym kraju przybywa od kilku do kilkudziesięciu stacji paliw. Inwestycja we własną stację to spory wydatek, jednak zyski jakie może nam przynieść, wynagrodzą poniesione koszty. Średnio stacja paliw przynosi miesięczne dochody w granicach kilku tysięcy złotych. Jeśli będzie w dobrej lokalizacji, z miłą obsługą i dobrze wyposażona, kwota ta może się zwiększyć. Co jednak należy zrobić i czego będziemy potrzebować, aby założyć własną stację paliw?

bb3-037

Najpierw grunt i projekt

Aby uruchomić własną, nową stację w pierwszej kolejności musimy zakupić grunt, najlepiej taki, który w planie zagospodarowania przestrzennego przewiduje budowę stacji paliw. Teren, na którym będziemy stawiać stację musi być w dobrej lokalizacji, ponieważ przełoży się to na jej sukces. Potrzebne jest również pozwolenie na budowę, wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu wykonawczego. Dobrym pomysłem jest powierzenie jego wykonania firmie budowlanej, która później wykona resztę prac budowlanych i instalacyjnych. Na tym etapie trzeba także sporządzić raport oddziaływania na środowisko, bez którego nie otrzymamy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stacji paliw.
Kiedy już zdobędziemy wszystkie wymagane pozwolenia i decyzje, możemy zająć się tworzeniem projektu. Musi on uwzględnić wszystkie warunki techniczne określone w polskim prawie, które dotyczą, m.in. odległości stacji benzynowej od innych zabudowań i dróg, a także wyposażenia stacji. W projekcie musi zostać zaznaczone miejsce, w którym będą się znajdowały zbiorniki na paliwo (np. z firmy MiM Zbiorniki), gdyż ich usytuowanie będzie miało wpływ na późniejsze bezpieczne użytkowanie stacji.

Konieczna jest koncesja

Gdy stacja jest już wybudowana i posiada zgodę na użytkowanie, trzeba wystąpić o koncesję na obrót paliwami, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Jedynie sprzedaż gazu, w małych ilościach, nie wymaga jej posiadania.
Dobrym pomysłem jest ubieganie się o promesę jeszcze na etapie budowania i załatwiana wszystkich formalności. Jej otrzymanie daje pewność, że po zakończeniu budowy otrzymamy koncesję, dzięki której stacja będzie mogła funkcjonować. Promesa jest ważna minimum 6 miesięcy, koncesja natomiast od 10 do 50 lat. Można jednak złożyć wniosek, w którym poprosimy o koncesję na krótszy okres, np. na rok. Na jej przyznanie czeka się od 30 do 60 dni, a koszt uzyskania to ok. 600 złotych.
Jeśli na stacji paliw będzie prowadzony sklep, to trzeba wystąpić również o koncesję na sprzedaż alkoholu. Jest to „papierek” warty poświęconego czasu, ponieważ marże za alkohol w przystacyjnych sklepikach są najwyższe na rynku. Sprzedaż takich produktów jak papierosy, napoje i alkohol stanowi 75% obrotu asortymentem pozapaliwowym.

Koszty wyposażenia stacji paliw

Stacja paliw musi być wyposażona w kosztowne instalacje technologiczne. Jeden dystrybutor czterostanowiskowy może kosztować nawet 40-50 tys. złotych. Za zbiorniki na paliwo (np. z firmy MiM Zbiorniki) możemy zapłacić od 55 do 70 tys. złotych. Trzeba się liczyć także z kosztami otwarcia sklepu. Wyposażenie średniej wielkości marketu może wynieść 40-70 tys. złotych.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.