Budowa domu: w tym roku trudniej odliczyć VAT

Od 2014 roku znacznie zmniejszyło się grono osób, które mogą odliczyć VAT od zakupu materiałów budowlanych. Restrykcyjne wymagania dotyczą i budującego, i nieruchomości. Nawet najbardziej uprzywilejowani odliczą co najwyżej blisko 34 tys. złotych. W Bankier.pl poradnik – kto i jak może odliczyć w tym roku VAT.

Kto skorzysta z ulgi? Za materiały zakupione po 1 stycznia 2014 roku prawo do odliczenia podatku VAT mają jedynie osoby decydujące się na budowę domu, które w roku wydania pozwolenia na budowę nie ukończyły 36 lat (jeśli małżeństwo – warunek dla młodszego małżonka) oraz nie były wcześniej właścicielami budynków i lokali mieszkalnych. Osoby, które zakupiły materiały budowlane przed 1 stycznia 2014 roku i mają na nie wystawione faktury, także mają szansę odliczenia części poniesionych kosztów.

Jakie warunki powinna spełniać nieruchomość? Zwrot podatku VAT będzie możliwy tylko, jeśli pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2013. Prawo do odliczenia uzyskają osoby stawiające budynek mieszkalny, którego powierzchnia użytkowa nie przekroczy 100 m2. Jeśli w dniu wydania pozwolenia na budowę osoba budująca dom wychowuje co najmniej troje dzieci, zachowa prawo do odliczenia, gdy powierzchnia użytkowa budowanego domu nie przekroczy 110 m2. Aby uzyskać prawo do odliczenia, nie trzeba jednak budować domu od podstaw – osoby wykonujące nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę również zachowują prawo do odliczeń.

Ile dziś kosztuje budowa domu? Z wydatków poniesionych na całą budowę nie będzie można odliczyć więcej niż 33 933 zł (ta kwota może ulegać zmianie w kolejnych kwartałach). Większość prywatnych inwestorów nie przejdzie obojętnie wobec takiej sumy. Warto skorzystać z każdej możliwości obniżenia kosztów budowy domu. Według ostatnich szacunków Bankier.pl, budowa 100-metrowego domu o prostej konstrukcji wynosi około 260 tys. złotych, bazując na cenach średnich materiałów i robocizny, nie uwzględniając kosztów zakupu gruntu ani opłat dodatkowych.

Więcej o nowych zasadach odliczania podatku VAT: „Jak i kiedy odliczyć VAT przy budowie domu”.

Więcej o finansowaniu budowy domu: Bankier.pl – Na budowie

[media.bankier.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.