Do niedawna przedsiębiorstwa dbały przede wszystkim o wyniki finansowe. Czasy jednak się zmieniają i coraz większa grupa przedsiębiorców podejmując ważne decyzje bierze pod uwagę także wpływ na środowisko naturalne oraz lokalną społeczność. Również etyka w biznesie ma coraz większe znaczenie.
Etyka potwierdzona certyfikatem
Coraz większą popularnością cieszy się audyt etyczny SMETA. Jest on przeprowadzany w firmach handlowych na całym świecie. Podczas kontroli sprawdzane są wymogi etyczne, dotyczące pracy zdalnej, podwykonawstwa oraz środowiska. Działanie zgodne z wytycznymi SMETA to także przeciwdziałanie korupcji oraz mobbingowi. Więcej informacji na temat tego audytu dostępnych jest tutaj.
Innym rodzajem certyfikacji jest system Fairtrade. Jest on oparty o standardy produkcji i wymiany handlowej w odniesieniu do konkretnych produktów. Są to między innymi kawy i herbaty oraz owoce pochodzące z Ameryki Południowej.
Zasady Sprawiedliwego Handlu
Aby organizacja mogła być uznana za firmę Fair Trade musi działać zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami:
1. Uczciwa cena produktów.
Wartość produktu jest zawsze zależna od lokalnych uwarunkowań produkcji, interesów producentów, pośredników i ostatecznych odbiorców. Cena powinna nie tylko pokrywać koszty produkcji prowadzonej w poszanowaniu praw człowieka oraz z dbałością o środowisko naturalne, ale także pozwalać na uzyskanie zysku każdej ze stron.
2. Stosowanie bezpiecznych praktyk handlowych opartych na zasadach szacunku
Ta zasada ma wiele wymiarów. Ważny jest zarówno sprawny i szybki system płatności za produkty, jak i skracanie łańcucha pośredników.
3. Zapewnienie odpowiednich warunków socjalnych oraz sprawiedliwego wynagrodzenia
Wynagrodzenia dla pracowników plantacji, powinny być adekwatne do wykonanej pracy, a także zapewniać wystarczające środki na utrzymanie. Ważne jest także zapewnienie takiego samego poziomu płac dla kobiet i mężczyzn. Zabronione jest wykorzystywanie dzieci do pracy. Warunki pracy powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo i higienę. Ponadto pracownicy powinni mieć prawo do zrzeszania się.
4. Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką
Aby wzmocnić swoją pozycję, producenci powinni działać razem w ramach demokratycznych organizacji, takich jak spółdzielnie, czy stowarzyszenie rolników. Decyzje organizacji producenckich powinny być podejmowane wspólnie, w sposób demokratyczny i przejrzysty.