Biura rachunkowe w Polsce. Dynamicznie rosnący segment rynku

Sektor biznesu, obok branży IT, jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Wszelkie firmy potrzebują prowadzić swoją księgowość w należyty i zgodnie ze wszelkimi normami prawnymi sposób.

biuro rachunkowe podatki

Sektor biznesu, obok branży IT, jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Wszelkie firmy potrzebują prowadzić swoją księgowość w należyty i zgodnie ze wszelkimi normami prawnymi sposób. Zwykle średnie i duże przedsiębiorstwa decydują się na zlecenie prowadzenia księgowości firmom zewnętrznym. Wynika to z kilku aspektów: w biznesach prowadzonych na dużą skalę pojawia się wiele dodatkowych niuansów prawnych, potrzebne jest kompleksowe podejście do rachunkowości oraz stałe poszerzanie i aktualizowanie wiedzy. Dlatego też lepiej zostawić to specjalistom i zdecydować się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Warto dobrze poznać aktorów drugiego planu wielkiego biznesu, czyli branżę rachunkowości.

Firmy zajmujące się księgowością w Polsce prowadzą przede wszystkim księgi rachunkowe małych i dużych przedsiębiorstw. Jednak z powodu dużej konkurencji na rynku rachunkowości, biura księgowe znacznie poszerzyły zakres swoich usług. Coraz więcej biur specjalizuje się w zakresie HR rozliczając i tworząc proponowane płace pracowników. Ich usługi poszerzane są o kompetencje analityczne i finansowe. Najlepsze biura zajmują się także tworzeniem i formułowaniem wniosków kredytowych a także sporządzają wszelkie rozliczenia statystyczne i sprawozdania co do kondycji firmy. Rynek księgowości rozwija się bardzo prężnie, dlatego też biura prześcigają się we wdrożeniach innowacyjnych rozwiązań informatycznych oraz oferują klientom usługi świadczone online i pełen dostęp do sporządzanych danych.

rachunkowość

By lepiej poznać tę branżę, dobrze jest zapoznać się z historią rachunkowości. Pierwszy dokument na ten temat został sporządzony przez weneckiego kupca już w XV wieku. Jednakże prawdziwy rozkwit tej dziedziny nastąpił w czasie rewolucji przemysłowej, gdy to przedsiębiorcy zaczęli zatrudniać osoby do prowadzenia zapisów gospodarczych. Jeśli mówimy natomiast o rachunkowości w Polsce, to nie sposób nie wspomnieć o powołaniu do życia stowarzyszenia o nazwie ” Związku Buchalterów w Warszawie” dnia 9 czerwca 1907 roku. Jego prezesem był Konrad Czerwiński. Kilka miesięcy później zaczęto publikować pierwsze wydania dwutygodnika „Kronika Buchaltera”. Dwadzieścia lat później środowisko księgowych na ziemiach polskich było już tak liczne, że zorganizowano Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Księgowych. Zjazd ten odbył się w Warszawie, a na mocy kolejnego, zorganizowanego w Poznaniu, stworzono Oddział Związku Księgowych w Polsce. Oddział ten bardzo szybko uzyskał świetną renomę i jego opinie ekspercie honorowane były przez zarządy województw. W kolejnych latach księgowi wystosowali apel do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o prawne uregulowanie ich zawodu. Po zakończeniu wojny władze Warszawy postanowiły zarejestrować Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jednak trzy lata później zdecydowano się je rozwiązać. Inne organizacje zaczęły przyjmować coraz więcej członków i społeczność księgowych rozwinęła się na szeroką skalę.

Warto dodać też parę słów obrazujących rachunkowość w Polsce. Szacuje się, że wartość rynku usług rachunkowości w Polsce to około 5 miliardów złotych. Na terenie naszego kraju funkcjonuje ponad 40 tysięcy biur rachunkowych, które zatrudniają łącznie ponad 150 tysięcy osób. Rynek księgowości opanowany jest przez kobiety, które stanowią 73% osób w działających w branży. Połowa to ludzie w średnim wieku, między 36. a 55. rokiem życia. Trzy czwarte osób odpowiedzialnych za księgowość to osoby z wyższym wykształceniem i ponad 80% z nich posiada wykształcenie kierunkowe. Tendencja ta jest wzrostowa, ponieważ wiele uczelni wyższych i techników oferuje wykształcenie w zakresie finansów i rachunkowości. W badań wynika, że jest to bardzo stabilny sektor, ponieważ ponad połowa ankietowanych pracuje w rachunkowości od 11 do 20 lat. Co więcej, liczba przedsiębiorstw w Polsce wzrasta, co sprzyja także rozwojowi księgowości. Obecnie szacuje się, że na terenie naszego kraju funkcjonuje 2.3 mln firm i z każdym rokiem ich liczba wzrasta o kilka procent. 63% przedsiębiorstw korzysta z usług biur księgowych a niecałe 10% zatrudnia osobę na stanowisko księgowego.

 Partnerem wpisu jest Biuro Rachunkowe IN PLUS

reklama:

3 thoughts on “Biura rachunkowe w Polsce. Dynamicznie rosnący segment rynku

  1. Biura rachunkowe zyskują popularność, warto zlecić im księgowość jeśli ma się swoją firmę.

  2. Mnie się wydaje, że jak się prowadzi nie za dużą działalność to można spokojnie takie wszystkie kwestie rachunkowo- księgowe jak najbardziej samodzielnie ogarnąć i ludzie po wsparcie biur rachunkowych sięgają na wyrost, w sieci dużo można doczytać, programy też do tego są więc warto się o nie opierać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.