Bankowość szyta na miarę

Usługi bankowe dla najbogatszych, czyli private banking, oferują kompleksowe zarządzanie portfelem inwestycyjnym i szereg dodatkowych korzyści, takich jak opieka prywatnych konsultantów czy prestiżowe karty kredytowe. Najważniejszym atrybutem bankowości klasy premium, jest jednak dyskrecja i zapewnienie bezpieczeństwa finansów.

bankowość na miarę

Wspomniany sektor swoje korzenie ma w Wielkiej Brytanii, zaś największe banki prywatne mieszczą się w Szwajcarii i Austrii. W Polsce jest on jeszcze stosunkowo młody, ale rozwija się dynamicznie razem ze wzrostem zamożności Polaków. Łączny, roczny dochód osób zamożnych i bogatych w naszym kraju wynosi bowiem już 155 mld zł, a według prognoz KPMG do 2018 r wartość ta wzrośnie do ok. 209 mld zł[1]. Jeszcze kilkanaście lat temu usługi private banking były dostępne wyłącznie dla nielicznych, a obecnie grono ich klientów zaczyna się poszerzać. Korzystają z nich głównie managerowie wysokiego szczebla, właściciele przedsiębiorstw o dużym kapitale, przedstawiciele wolnych zawodów, politycy, znane osobistości, artyści i w mniejszym stopniu rentierzy.

Usługi tylko dla elit

Jak nietrudno się domyślić, żeby znaleźć się w gronie odbiorców bankowości prywatnej, należy dysponować odpowiednio dużym majątkiem. W Polsce najczęściej mówi się o aktywach w wysokości od miliona złotych. Najzamożniejszych klientów zalicza się do grupy tzw. High Net Wealth Individuals (HNWI). Wśród nich wyróżnia się osoby superzamożne z portfelem powyżej 5 mld dolarów oraz ultrazamożne, których kapitał przewyższa 35 mld dolarów. Jednak w praktyce banki analizują nie tylko budżet, ale też jego potencjał, czyli możliwości inwestycyjne, którymi dysponuje klient.

Luksus i bezpieczeństwo, czyli zalety private banking

  • Oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb
  • Usługi obejmują zarządzanie portfelem inwestycyjnym
  • Opieka dedykowanych konsultantów, do których można zwrócić się przez 24 godziny na dobę.

Placówki bankowe chwalą się indywidualnym podejściem do klienta oraz osobistym doradztwem. Czym więc różni się bankowość premium od tej dla Kowalskiego?  Nie każdy bowiem  bank może być prywatny, taką usługę w swojej ofercie posiadają międzynarodowe instytucje finansowe (np. Deutche Bank Polska) i w jej ramach oferują szereg udogodnień i produktów dostępnych  wyłącznie dla najzamożniejszych klientów. Dobór ich gamy odbywa się na podstawie indywidualnych konsultacji z klientem. Poza darmowym prowadzeniem rachunku, obsługą przelewów krajowych i zagranicznych oraz wypłatą gotówki z bankomatów na całym świecie, klient może dokonywać transakcji internetowo oraz telefonicznie na hasło. Dysponuje także kartą kredytową o limicie kilkuset tysięcy złotych. Obsługa jest do jego dyspozycji 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. To jednak nie koniec przywilejów.

Inwestycje klasy S

Istotny jest również indywidualny dobór portfela inwestycyjnego, złożonego często m.in. z wyselekcjonowanych, krajowych i zagranicznych funduszy inwestycyjnych czy produktów strukturyzowanych. Klienci mogą również korzystać z bardziej agresywnych instrumentów finansowych, takich jak inwestycje w akcje spółek giełdowych, obligacje czy inwestycje alternatywne (np. w wino, kruszce). Zakres działania dobierany jest po analizie finansów, przygotowaniu długoterminowej strategii i ustaleniach z osobistym doradcą finansowym, który bierze pod uwagę nie tylko aktywa klienta, ale również stopień akceptowalnego przez niego ryzyka i horyzont inwestycji. Konsultanci mogą również pomóc w doborze i zakupie zabytkowych aut czy dzieł sztuki tak, by w przyszłości stanowiły one dobrą lokatę kapitału.

Dyskretna obsługa najbogatszych

Banki prywatne szczególnie dbają o dyskrecję klientów z segmentu premium. Taki konsultant pomaga nie tylko we właściwym pomnażaniu kapitału, ale też w zarządzaniu nim. Banki oferują bowiem obsługę finansów firmy oraz opiekę nad majątkiem ruchomym i nieruchomościami. Z pomocy doradców najbogatsi klienci korzystają z każdego miejsca na świecie. Niezależnie od tego czy pracują w danym momencie w Polsce czy za granicą, mają dostęp do swoich finansów o każdej porze dnia i nocy.

Tekst powstał przy współpracy z ekspertami Deutsche Bank: https://www.eliteprivatebanking.pl

[1] Dane pochodzą z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2015”: https://www.kpmg.com/PL/pl/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/2015/12/Raport-KPMG-Rynek-dobr-luksusowych-w-Polsce-2015.pdf

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.