Banki znów będą promować karty kredytowe

To już kolejny kwartał  w którym spadła liczba kart kredytowych w portfelach Polaków.  Z danych zebranych przez PRNews.pl i Bankier.pl z 20 banków wynika, że aktywnych kart kredytowych jest łącznie 6,7 mln. Największym wydawcą kart jest Credit Agricole.

bb0157

Na koniec III kwartału 2014 roku, 20 ankietowanych przez PRNews.pl i Bankier.pl banków miało łącznie wydanych aktywnych 6,7 mln kart kredytowych. To o 290 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Największym wydawcą kart kredytowych jest CreditAgricole, który ma 853 tys. aktywnych kart. Drugie miejsce zajmuje PKO Bank Polski z liczbą 795 tys. kart, a trzecie Sygma Bank z 750 tys. kart.

– Banki wciąż czyszczą portfele z nieaktywnych kart kredytowych, ale nie są to już duże spadki. Najprawdopodobniej w przyszłym roku znów zaczną chętniej wydawać karty kredytowe – w efekcie kolejnej obniżki opłat interchange. Nowe przepisy zakładają, że opłata interchange będzie wynosić 0,2 proc. od transakcji kartami debetowymi i 0,3 proc. przy transakcjach kartami kredytowymi. Banki będą wiec zarabiać więcej na transakcjach kartami kredytowymi i zaczną promować ten typ kart wśród klientów – uważa Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Na koniec 2009 roku Polacy mieli w swoich portfelach blisko 11 mln kart kredytowych. Kryzys finansowy zmusił banki do uporządkowania segmentu kart kredytowych, który mógł okazać się bombą z opóźnionym zapłonem. Banki zaczęły więc czyścić bazę z nieaktywnych plastików, nie przedłużać klientom umów i zmniejszać limity na kartach. Także sami klienci zrezygnowali z niepotrzebnych kart, które obniżały im zdolność kredytową i utrudniały drogę do zaciągania kolejnych zobowiązań.

Dane, które prezentujemy w raportach PRNews.pl i Bankier.pl nie pokrywają się dokładnie ze zbiorczymi danymi na temat liczby kart, które publikuje Narodowy Bank Polski. Wynika to z innej metodologii. W ankiecie poprosiliśmy o podanie liczby kart wydanych oraz aktywnych w systemach bankowych. Czyli także tych, które nie zostały jeszcze aktywowane przez klienta, ale klient może je w każdej chwili aktywować.  Bank Centralny publikuje informacje o kartach wydanych i pozostających w obiegu. To karty, które klient aktywował zaraz po otrzymaniu.

Więcej na ten temat: http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-kart-kredytowych-iii-kw-2014-6550086.html

Analizy Bankier.pl

reklama:

One thought on “Banki znów będą promować karty kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.