Aby cieszyć się działającą stroną internetową trzeba zrealizować kilka kroków. Jednym z nich jest zaprojektowanie wyglądu witryny. Aby zaoszczędzić na czasie i pieniądzach, można postawić na sprawdzone rozwiązanie, którym są gotowe szablony stron. Jakie zalety mają takie gotowe strony www?

reklama:

szablon strony internetowej

Czym są szablony stron?

Są to tzw. theme’y, czyli zestawy złożone z zakodowanego layoutu. Ich działanie i funkcjonalność są dostowane do danego CMS (czyli np. do WordPressa, Joomli czy Drupala). W związku z tym szablony stron często zawierają dodatkowe moduły i wtyczki, a ich wygląd można dodatkowo modyfikować.

Te „skórki”, w które ubrane są gotowe strony www dzielą się na takie „do wszystkiego” (ang. multipurpose lub all purpose) oraz takie do blogów, portali informacyjnych, portfolio czy sklepów internetowych. Bez problemu można znaleźć je w wielu różnych miejscach w Internecie. Gotowe szablony stron oferują też firmy hostingowe.

Gotowe strony www – ich najważniejsze zalety

Theme’y mogą być darmowe lub kosztować kilka, kilkanaście lub nawet ok. 100 dolarów. Najczęściej mają jednak dość atrakcyjną, niską cenę. Często jedynym kosztem może być ewentualna konieczność zatrudnienia specjalisty, który odpowiednio zmodyfikuje szablon zgodnie z życzeniem zleceniodawcy. Osoby biegłe w instalacji, konfiguracji i obsłudze danego systemu zarządzania treścią nie będą jednak musiały prosić o pomoc kogoś z zewnątrz.

Gotowe szablony stron zapewniają dużą oszczędność czasu. Nie ma potrzeby czasochłonnego przygotowania projektu graficznego i zakodowania go do szablonów HTML, CSS i JS. Wystarczy mieć wstępną koncepcję tego, jak ma wyglądać i działać gotowa strona www, odpowiednio użyć gotowych elementów i je skonfigurować. Gotowe strony www warto przetestować przed ich debiutem w sieci.

Theme’y są tworzone tak, aby z gotowych elementów można było prosto i skutecznie stworzyć działającą stronę. Gotowe szablony są dostosowane do działania z różnymi modułami i wtyczkami, które rozszerzają podstawową funkcjonalność strony. Teoretycznie poradzi sobie z tym nawet laik. Jeżeli jednak strona ma wyglądać profesjonalne, to niezbędna będzie pomoc specjalisty lub dobrej agencji interaktywnej.

Istotne jest to, że wybór gotowych szablonów jest naprawdę ogromny. Ich twórcy uczynili sobie z tworzenia gotowych theme’ów sposób na życie. W Internecie bez problemu można znaleźć przynajmniej kilka atrakcyjnych propozycji pasujących do danej strony. Gdy strona już się rozwinie i poprzedni szablon nie będzie już wystarczająco dobry, bez problemu będzie można znaleźć dla niego ciekawą alternatywę.

Gotowe szablony stron i możliwe problemy

Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne wady. Jest ono w pełni wystarczające dla prostych stron internetowych. Nie nadaje się jednak ono do większych przedsięwzięć, takich jak np. kreowanie własnej marki. Gotowe strony www często wyglądają podobnie do siebie, a niektóre są wręcz identyczne. Oryginalna strona musi być stworzona od podstaw.

Gotowe szablony stron mimo wszystko często są dość mało elastyczne. Wprowadzenie zbyt wielu zmian w kodzie CSS i HTML może spowodować wystąpienie problemów. Kłopoty może sprawiać też dokumentacja, dostępność aktualizacji, wsparcie ze strony twórców czy optymalizacja. Problemy te dotyczą jednak przede wszystkim tylko tych szablonów, które pochodzą od mniej znanych i słabiej reputowanych twórców.

Gotowe strony www jako sposób na wizytówkę internetową

Firma bez własnej strony www traci wielu potencjalnych klientów. Niestety na samym początku działalności przedsiębiorcy często nie mają wystarczającej wiedzy, czasu lub pieniędzy do przygotowania własnej strony internetowej. Proste, eleganckie gotowe strony www, które  tworzy się w 100% automatycznie mogą być więc doskonałymi wizytówkami takich firm.

Taka internetowa wizytówka zawiera wszystkie niezbędne dane (nazwę firmy, adres z mapą dojazdu, numer telefonu i kontakt email), które pobiera z informacji podanych podczas rejestracji domeny. Gotowe szablony stron www mogą zawierać przykładowo jedynie okienka adresu i formularza kontaktowego. Możliwe jest także nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie z zakładkami, a nawet z możliwością przenoszenia się do poszczególnych działów na stronie.

Zalety gotowych stron www – wizytówek

Gotowe szablony stron www są responsywne, więc wyświetlają się poprawnie na każdym urządzeniu – zarówno na komputerze i laptopie, jak i na tablecie czy smartfonie. Gotowe strony www oferowane przez serwisy hostingowe można swobodnie edytować przy pomocy intuicyjnego panelu klienta. Taki panel umożliwia m.in. zmianę szablonu, aktualizowanie treści, modyfikowanie mapy Google, widoczności sekcji oraz dodawanie linków do firmowego Facebooka, Twittera czy YouTube’a.

Gotowe strony www jako internetowe wizytówki to ciekawa propozycja dla młodych firm. To wystarczające rozwiązanie na sam początek ich działalności.

Taki ruch pozwoli skupić się na innych działaniach i zapewni stałą obecność firmy w Internecie. Poza tym zainteresuje potencjalnego klienta, zatrzyma go na dłużej i pomoże mu w znalezieniu wszystkich interesujących go informacji. Gotowe strony www ułatwiają nawiązanie kontaktu między firmą a klientem i zwiększają jej wiarygodność w jego oczach. Jest to jeden z kilku skutecznych sposobów na budowanie wizerunku firmy w Internecie.

Warto postawić na szablony stron internetowych!

Powstałe przy ich pomocy gotowe strony www mają swoje ograniczenia, ale są wystarczające do mniej wymagających celów i zadań. Jeżeli nie przeszkadza nam to, że strona będzie podobna do innych witryn stworzonych przy użyciu tego samego theme’u, to taki jeden z wielu dostępnych gotowych szablonów będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jest ono sprawdzone, tanie, proste, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i świetnie sprawdzi się np. jako internetowa wizytówka firmy.