Dzięki rachunkom firmowym można rozliczać się z kontrahentami, pracownikami, urzędem skarbowym czy ZUS-em. Można też opłacać zakupy, korzystać z bankomatów, a także zapewnić sobie dostęp do produktów kredytowych, oszczędnościowych oraz inwestycyjnych. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by wybrać dobre konto dla swojej firmy.

rachunki-bankowe

Na polskim rynku zdecydowana większość banków posiada w swojej ofercie kilka różnych rachunków dla klientów biznesowych. Różnią się one pod względem kosztowym i funkcjonalnym, a często również – grupą przedsiębiorców, do której są kierowane. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to wiele kont firmowych przeznaczonych jest wyłącznie albo dla spółek, albo dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Analiza potrzeb i oczekiwań – klucz do wyboru odpowiedniego rachunku firmowego

Jednoznaczne wskazanie najlepszego rachunku biznesowego nie jest możliwe, ponieważ każdy przedsiębiorca ma określony zestaw potrzeb i oczekiwań. Dla jednego szczególnie istotne będą darmowe wypłaty z jak największej liczby bankomatów, dla innego tanie przelewy międzynarodowe i korzystne przewalutowania, a dla jeszcze innego – dostęp do atrakcyjnej oferty produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Dlatego też, wybierając rachunek dla swojej firmy, przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności sprecyzować między innymi:

 • z jakiego rodzaju bankowości – internetowej, mobilnej, czy tradycyjnej – zamierza najczęściej korzystać,
 • czy potrzebuje kart płatniczych dla swoich pracowników,
 • jak często zamierza wykonywać internetowe przelewy krajowe oraz międzynarodowe,
 • gdzie chciałby lokować nadwyżki firmowe – na lokatach, rachunkach oszczędnościowych, w obligacjach, czy może w funduszach inwestycyjnych,
 • jakich dodatkowych udogodnień potrzebuje – księgowości zintegrowanej z rachunkiem, bankowej aplikacji mobilnej, itp.

Przyglądając się w ten sposób swoim faktycznym potrzebom i oczekiwaniom, będzie można znacznie zawęzić zakres poszukiwań odpowiedniego rachunku biznesowego, a także zorientować się, na koszty których operacji bankowych będzie trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Poszukując konta dobrze dopasowanego do specyfiki i skali działalności, warto zainteresować się ofertą takich instytucji jak Deutsche Bank (https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/rachunki-i-rozliczenia.html), który zaprojektował cztery rodzaje rachunków firmowych, odpowiadające potrzebom firm o różnej wielkości. W ofercie tego Banku znajduje się również odrębny rachunek dedykowany dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Dodatkową zaletą propozycji tego banku jest możliwość założenia rachunku pomocniczego, który pozwala na prowadzenie sprawnych rozliczeń finansowych w aż 27 różnych walutach.

Jak wygląda dobry rachunek dla klienta biznesowego?

Choć potrzeby i oczekiwania klientów biznesowych mogą być różne, to jednak można wskazać pewien zestaw właściwości konta, które są istotne dla zdecydowanej większości z nich. Na zestaw ten składają się takie elementy jak:

 • niskie opłaty za prowadzenie rachunku i użytkowanie karty firmowej,
 • darmowe przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS,
 • możliwie jak największa liczba bezpłatnych krajowych przelewów internetowych,
 • bezpłatne przelewy wewnętrzne, czyli m.in. na konto oszczędnościowe oraz walutowe,
 • dostęp do atrakcyjnej oferty produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych,
 • możliwość korzystania z usługi moneyback lub innych programów premiowych.

Warto podkreślić, że można spotkać oferty, które wprawdzie spełniają większość z tych kryteriów, ale za to wiążą się z dość wysokimi opłatami np. za wyciągi z rachunku, wypłaty z bankomatów „obcych”, czy przelewy do innego banku. Dlatego dobrze jest zapoznać się również z tymi, pozornie mniej istotnymi pozycjami w tabeli opłat i prowizji. Najlepszy rachunek dla przedsiębiorcy to bowiem taki, który zapewni mu dostęp do wszystkich istotnych dla niego funkcji w możliwie jak najniższej cenie.

[Artykuł sponsorowany]

reklama: