Na blogu można zarabiać na trzy podstawowe sposoby – za pomocą reklam, przez programy partnerskie lub dostęp premium. Najprościej zmonetyzować bloga, wstawiając banery na stronę, jednak jest to rozwiązanie, które nie podoba się większości użytkowników. Najbardziej ryzykownym sposobem na zarabianie jest jednak dostęp premium. Aby się na niego zdecydować, należy posiadać unikalne i wartościowe treści, niedostępne w innych miejscach.

reklama:

zarabianie-na-blogu

Blog (ang. web log, pol. dziennik sieciowy) to rodzaj witryny internetowej, na której autor umieszcza wpisy, będące jego osobistymi przemyśleniami i opiniami. Ze względu na rodzaj zawartej treści można wyróżnić: blog tekstowy (pamiętniki), videoblog (materiał wideo), photoblog (zdjęcia), audioblog (dźwięki), oraz linklog (odnośniki).

Od czego zacząć?

Zarabianie na blogu należy zacząć od zdefiniowania grona jego odbiorców. Od tego, jakie osoby będą go odwiedzać i jaki zakres tematyczny wpisów będzie się pojawiał, zależy wysokość potencjalnych zarobków. Dużo da się zarobić na blogach typowo finansowych i technologicznych, gdyż banki oraz firmy produkujące np. sprzęt dla graczy nie szczędzą pieniędzy na reklamę. Kiedy zostanie już ustalone grono odbiorców, warto zastanowić się nad wykupieniem domeny (a więc i nazwy naszego bloga) oraz miejsca na serwerze. Hosting WordPress jest obecnie standardem w polskiej blogosferze. Dodatkowo sama platforma jest darmowa i oferuje tysiące wtyczek, motywów i rozszerzeń przydatnych w personalizacji witryny.

Sposoby zarobku na blogu

Podstawowym sposobem zarobku na blogu są reklamy. Czytelnicy ich nie lubią ze względu na kontrowersyjne miejsca ich umieszczania, trudny sposób zamknięcia lub mało interesującą tematykę. Niestety są one podstawowym źródłem dochodów. Wstawiając reklamy na bloga, warto pamiętać o 3 rzeczach:

  • nie mogą one być elementem dominującym na stronie – czytelnicy wchodzą na stronę, by czytać ciekawe materiały, a nie oglądać baner zachęcający do zakupu np. pralki,
  • nie mogą doprowadzić do utraty zaufania wobec autora – nawet jednorazowa wpadka z denerwującą reklamą może stać się gwoździem do trumny bloga,
  • muszą być właściwie dobrane – aby reklamy były jak najbardziej dopasowane do bloga, najlepiej je dobierać przy pomocy Google AdSense.

Innym sposobem na zarabianie na blogu są programy partnerskie, czyli afiliacyjne. Polega to na tym, że usługodawca udostępnia partnerowi materiały do zamieszczenia na jego witrynie. Bloger w zamian za promowanie produktów czy usług firmy otrzymuje pieniądze bądź też prowizję za transakcję, której początek miał miejsce na jego blogu. Programy partnerskie pozwalają zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Promowane produkty powinny być dopasowane do profilu tematycznego bloga.

Trzecim (dosyć ryzykownym) sposobem na zmonetyzowanie bloga jest ustalenie dla niego dostępu premium. Model płacenia za wejście stronę internetową nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Aby móc zaproponować dostęp premium czytelnikom, należy spełnić dwa warunki:

  • posiadać wartościową i unikalną treść,
  • dostarczać materiały odpowiadające potrzebom czytelników.