Kasy fiskalne są znane już od bardzo długiego czasu i nadal z powodzeniem sprawdzają się podczas dokonywania transakcji. Prawdą jest, iż przez długie lata te urządzenia ewoluowały i można je spotkać w wielu różnych formach, które są mniej lub bardziej zaawansowane.

reklama:

kasa fiskalna

Coraz więcej mówi się jednak o tym, że tradycyjne kasy fiskalne mogą zostać zastąpione przez terminale płatnicze połączone z drukarkami fiskalnymi. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle rację bytu?

Wiele osób twierdzi, że polskie przepisy określające konstrukcję i działanie urządzeń fiskalnych, doprowadziły praktycznie do całkowitego zahamowania rozwoju takich sprzętów. Oczywiście, istnieją coraz nowsze wagi sklepowe oraz wagi etykietujące, jednak w ostatecznym punkcie transakcji wszystko sprowadza się do kas fiskalnych, które różnią się tak naprawdę tylko „kosmetyką”.

Urządzenia fiskalne można podzielić na dwie grupy: drukarki fiskalne oraz kasy fiskalne. Te pierwsze ściśle współpracują z komputerem i odpowiednim oprogramowaniem, aby móc następnie wydrukować potwierdzenie ze sprzedaży. Jeżeli chodzi o kasy fiskalne, to są one zbiorem pewnych elementów – aplikacja, software i hardware. Głównie przez taką konstrukcję, te urządzenia są prawie całkowicie zamknięte na dalszy rozwój oraz wprowadzanie zmian. Nadal nie wiadomo o co chodzi, prawda? Posłużymy się tutaj bardzo popularnym polskim przysłowiem – jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Wyposażenie stanowiska kasowego w komputer, drukarkę fiskalną oraz oprogramowanie to wydatek rzędu ponad 5000 złotych. Zintegrowane kasy fiskalne są o wiele tańsze, jednak również mniej wygodne oraz ubogie w funkcjonalności. Nie przeszkadza to jednak temu, aby stanowiły one około ¾ wszystkich urządzeń fiskalnych na polskim rynku.

Dobrą zmianą w tej sytuacji mogłyby się okazać właśnie terminale płatnicze połączone z drukarkami fiskalnymi, czyli tzw. kasoterminale. Takie urządzenia w prosty sposób połączyłyby świat płatniczy oraz fiskalny. Funkcjonalnie przedstawiałoby się to całkiem ciekawie, jednakże czy są szanse na takie zmiany w polskich realiach? Patrząc na kroki resortu rozwoju w kierunku kas fiskalnych online, to jeszcze wiele w tym temacie może się zmienić.